Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Bin 590 yıllık Şerefiye Sarnıcı kiraya veriliyor

8 yılda restore edilen ve 6 milyon TL’den fazla harcama yapılan bin 590 yıllık Şerefiye Sarnıcı kiraya veriliyor. İhale, 12 Aralık 2018 tarihinde düzenlenecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ayasofya’nın 500 metre, Sultanahmet Camii'nin 330 metre kuzeybatısında, Çemberlitaş’ın ise 150 metre güneydoğusunda yer alan Şerefiye Sarnıcı’nı kiralayacak.

İBB Emlak Müdürlüğü tarafından verilen ilanda “Piyerloti Caddesi, Şerefiye Mevkiinde yer alan Şerefiye Sarnıcı ile kitap satış ve kafeterya ünitelerinin kiraya verilmesi işinin ihalesi yapılacaktır” ifadesi kullanıldı.

7 BİN 700 TL'YE KİRAYA VERİLECEK

Restorasyonu için 6 milyon TL’den fazla harcama yapılan Şerefiye Sarnıcı’nın aylık 7 bin 700 TL'den kiraya verileceği ifade edildi. Yapılacak olan ihalede meydana gelecek artış belli olmamakla birlikte, eğer belirlenen muhammen bedel üzerinden kiralama yapılırsa yapılan harcama yaklaşık 65 yılda karşılanacak.

443 YILINDA İNŞA EDİLDİ

Bizans İmparatoru 2. Theodosius emriyle 428’de yapımına başlanan Şerefiye Sarnıcı, 443 yılında tamamlandı. 45X25 metre ebatlarında olan tarihi su deposunda, yüksekliği 9 metre olan 32 tane mermer sütun yer alıyor.

Osmanlıdan önce Constantinus veya Theodosius Sarnıcı olarak bilinen Şerefiye Sarnıcı, Yerebatan ve Binbirdirek sarnıçlarından daha eski tarihe sahip.

8 YILLIK RESTORASYON

İBB Başkanı Mevlüt Uysal tarafından geçtiğimiz nisan ayında ziyarete açılan Şerefiye Sarnıcı'nın restorasyon çalışmaları 8 yıl boyunca devam etti. Üzerinde bulunan eski Eminönü Belediyesi'ne ait binanın yıkılması çalışmalarına 2010’da başlandı. Proje ihalesinden sonra İBB, 2014 yılında “Şerefiye Sarnıcı Restorasyon ve Çevre Düzenlemesi ile Kitap Satış, Kafeterya İnşaatı” ihalesi düzenlendi. Bu ihaleyi 5 milyon 988 bin TL’ye Sa-Fa Restorasyon San. İnş. Tic. Ltd. Şti. ve Demars İnş. Turizm Tic. Ltd. Şti. ortaklığı kazandı.