Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Bina Tamamlama Sigortası ekonomiyi canlandıracak

Kefalet ve Bina Tamamlama Sigortası’nın önemine dikkat çeken uzmanlar, “Bu durum ekonomiyi canlandıracak” dedi.

Finansal sigortaların önemi dünyada ve ülkemizde gittikçe artıyor. Milliyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; başta KOBİ’ler olmak üzere firmaların faaliyetleri sırasında karşı karşıya kalabilecekleri risklere karşı koruma sağlayan Finansal Sigortalar başlığı altında ülkemizde düzenlenmiş üç sigorta türü bulunuyor. Bunlar; Bina Tamamlama Sigortası, Alacak Sigortası ve Kefalet Sigortası. Gelişmiş ülkelerde çok önemli konumda olan bu üç ürün Türkiye’de de daha sık kullanılmaya başlanacak.

Doğa Sigorta CEO’su Nihat Kırmızı, sigorta şirketlerinin teminat mektubu yerine geçen Kefalet Sigortası poliçesi kesebildiğini, bunun ise hem bankaları hem de KOBİ’leri çok rahatlatacağını vurguladı. Ülkemiz açısından bu sigorta ürününün çok önemli olduğunu vurgulayan Nihat Kırmızı; “Sigortalıların bankalarda tanımlanan kredi limitlerini kullanması yerine sigorta şirketlerinden kefalet senedi alabiliyor olmasının ekonomiyi canlandırıcı bir etkisi olacak” ifadelerini kullandı.

“SİGORTA SEKTÖRÜ OLARAK ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYDUK”

Bina Tamamlama Sigortası hakkında da konuşan Doğa Sigorta CEO'su Nihat Kırmızı; “Sigorta şirketleri, farklı sebepler yüzünden yarım kalan inşaatları tamamlamak için elini taşın altına koyuyor. Ön ödemeli konut ya da devre tatil satışlarında satıcının iflas etmesi durumunda Bina Tamamlama Sigortası yapılmış ise konut alıcıları sigorta şirketi tarafından koruma altına alınmış oluyor. Sigorta şirketleri ya binanın tamamlanması için gerekli işlemleri başlatıyor ya da müşteriye gerekli ödemeleri yapıyor” şeklinde konuştu.

Bina Tamamlama ve Kefalet Sigortaları’nın hem enflasyonla mücadele hem de ekonomiyi canlandırma noktasında önemli olduğunu belirten Nihat Kırmızı; “Finansal Sigortalar ile birlikte hem konut sahibi olmak isteyen müşteri ile müteahhit, hem de banka ile esnaflar arasındaki güven ilişkisi tesis edilecek. Yani Finansal Sigortalar, hem ekonomiye can verecek hem de hükümetimizin başlattığı Enflasyonla Topyekûn Mücadele kampanyasına da destek sağlayacak” dedi.