Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Binali Yıldırım: Kentsel dönüşümde geç kalındı

Dikey yapılaşmayla İstanbul’un dokusunun bozulduğunu ifade eden İBB Başkan Adayı Binali Yıldırım, kentsel dönüşümde geç kalındığını belirtti.

İstanbul'da yapılaşmayı, imarı dengeli yapamadıklarını ve şehrin dokusunun zaman zaman dikey yapılaşmayla bozulduğunu, bu konunun da gündem olduğunu belirten AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Binali Yıldırım, 1999 depreminden sonra dönüşüm konusunda da geç kalındığını söyledi.

Dönüşümün hemen yapılması gerektiğini ifade eden Binali Yıldırım; “Öncelikli işlerimizden bir tanesi bu. Diğer yandan İstanbul’da büyük bir depremde insanların toplanacağı emniyetli alan yok. İstanbul'un içinde bulunan parkların tamamı kullanılsa, boş alanların tamamı kullanılsa yarısı anca toplanabiliyor. Diğer yarısı için güvenli bir alan yok. Yani depremle ilgili iki tane önemli konu var. Birincisi dönüşüm. İkincisi ise tehlike anında insanları toplayacağımız alanlar” ifadelerini kullandı.

Ismarlama, sipariş üzerine imar planı olmayacağını, şehirciliği esas alan, ada, mahalle, ilçe bazında dönüşümler yapılacağını söyleyen Binali Yıldırım, imar barışı konusunda da açıklamalarda bulundu. Binali Yıldırım; “Türkiye'nin bir problemi var. İzmir'de binaların 62'si imar mevzuatına aykırı. Bunların ya imarı yok ya da verilen imar hakkına aykırı yapılaşmalar var, eklentiler var. İmar değişiklikleri var işlenmemiş ya da çok sağlıksız dayanıksız yapılar var. Benzer durum İstanbul’da da var. Türkiye’nin her yerinde var. Mülkiyet problemleri var. Devlete ait araziye, vakıf arazisine, üçüncü şahısların özel mülkiyetine yapılmış. Bu durum 40 yıldır devam eden ve hep ötelenmiş bir problem. Yani sorunları torunlara havale ederek bugünlere gelmiş” dedi. Bunu fiili olarak gördüklerini ve kabul ettiklerini söyleyen Yıldırım; “Bundan sonra ne yapılacak. Eğer bu fiili durumu hukuki hale getirmek istiyorsan, bu binaları yenileyeceksen, kural neyse ona göre yenileyeceksin. Kafana göre yenileyemezsin. Teknik anlamda burada yenileme ihtiyacı varsa buna da itiraz edemeyecek. Bizim getirdiğimiz budur. Yani bu bir imar hakkı falan vermiyor. Yalnızca söz konusu bu mülkiyetten, imar uygulaması olmamasından kaynaklanan ciddi sorun var. Doğalgaz ve elektrik bağlayamıyor. Malın tapusu yok ve kendisini mal sahibi hissedemiyor. Biz bunları kaldırdık ve rahatlattık. Bundan sonrasında ise modern şehircilik anlayışına göre kademe kademe değişim gerçekleşecek” şeklinde konuştu

Depremsel değişimin ve yerinde dönüşümün olacağını ifade eden Binali Yıldırım, imar yetki alanlarının yeniden tanımlanması gerektiğini belirtti.