Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Boğaziçi’nde 40 mahalleye İmar Barışı piyangosu

Boğaziçi’nde yer alan bazı mahalleler İmar Barışı kapsamına dahil edildi. 40 mahalleye İmar Barışı piyangosu vurdu.

Boğaziçi öngörünüm bölgesinde yer almasından dolayı İmar Barışı kapsamına dahil edilmeyen bazı bölgelerin Yapı Kayıt Belgesi almalarına izin verildi. Yeni düzenlemeyle birlikte çoğu Anadolu Yakası’nda olmak üzere Boğaziçi’nde 40 mahalle İmar Barışı kapsamına dahil edildi.

Habertürk’te yer alan habere göre; Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, İmar Barışı’ndan yararlanabilecek yeni bölgelerin toplamda Beşiktaş ilçesi kadar bir alanı teşkil edeceğini dile getirdi. Bunun ciddi manada başvuru sayısını artıracağını belirten Hakan Çatalkaya; “Yıl sonunda bitecek olan başvuru süresinin uzatılmasının çok iyi olacağını düşünüyoruz” dedi.

İLK İMAR AFFI KANUNUNDA YOKTU

İmar Barışı uygulaması haziran ayında yürürlüğe girmişti. Uygulamada bazı kısıtlamalar olduğuna dikkat çeken Hakan Çatalkaya; “Bu kısıtlamalardan biri Boğaziçi kanunu kapsamında bulunan yerlerin imar affı başvurusunda bulunamamasıydı. Diğer bir kısıtlamayla tarihi yarımada bölgesindeki Sultanahmet ve Topkapı etrafında bulunan binalardı. Üçüncü kısıtlama ise Çanakkale Şehitleri bölgesi içindeki kaçak yapılmış binalar imar affından yararlanamıyor” dedi.

Boğaziçi Kanunu kapsamındaki yerlerden ilk olarak Sarıyer bölgesinde bulunan hak sahiplerinin İmar Affından yararlanmak için bakanlığa talepte bulunduklarını dile getiren Çatalkaya; “Yapılan girişimler neticesinde Sarıyer’de belli bölgelerdeki alanlar imar affından faydalanabildi. Ancak Boğaziçi ön görünümü kapsamında kalan alanlar için de hak sahipleri Bakanlığa başvuruda bulunmaya başladılar. Bakanlık, Boğaziçi ön görünümü kapsamında bulunup deniz gören değil de deniz görmeyen tepenin arkasında bulunan yapılar için bir çalışma gerçekleştirdi. Kanun tasarısı yayınlandı ve Meclis’ten geçti. Cumhurbaşkanı’nın imzası bekleniyor. Kanun kapsamında sahil kısmında bulunan binalar, yalılar İmar Barışı’ndan faydalanamayacak. Sadece Boğaz’ı görmeyen öngörünüm kapsamında olan yerler İmar Barışı’ndan yararlanabilecek” şeklinde konuştu.

KANUN İMZALANDIKTAN SONRA YARARLANABİLECEK

Çatalkaya, Kanun imzalandıktan sonra bu bölgelerdeki hak sahiplerinin imar affından yararlanılabileceğini belirtti. Söz konusu bölgelerde yaşayan vatandaşların yapı kayıt belgeleri alıp iskanlı tapularını alabileceğini söyleyen Çatalkaya; “Ancak burada önemli olan nokta doğru beyan yapılması. İmar Barışı başvurusunda binayla ilgili yıkım kararı ya da idari para cezası varsa yapı kayıt belgesiyle bunlar iptal oluyor” dedi.

HEDEFE ULAŞMAK İÇİN İMAR AFFI BAŞVURU SÜRESİ UZATILMALI

Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, İmar Barışı’nda sürenin yıl sonunda dolacağını ifade etti. Şimdiye kadar yaklaşık 10 milyon başvuru yapıldığını ancak hedefin 15 milyon olduğunu dile getiren Hakan Çatalkaya, bu hedefe ulaşılması ve hak sahiplerinin yapı kayıt bedellerini rahat ödeyebilmeleri için sürenin uzatılması gerektiğini düşündüklerini belirtti. Çatalkaya, ayrıca Boğaziçi imar affı kapsamındaki hak sahiplerinin başvuru yapabilmesi için de sürenin uzatılmasının çok iyi olacağını da sözlerine ekledi.

İmar affından yararlanabilecek yeni bölgeler şöyle:

SARIYER’DE İMAR AFFINA GİREN YERLER: Yeni Mahalle, Rumeli Kavağı içi kısımları, Merkez, Kocataş, Maden, Çayırbaşı, İstinye ve Yeniköy’ün bazı bölümleri, Büyükdere, Cumhuriyet, Kireçburnu, Tarabya üstü, Rumeli Feneri, Rumelihisarı ile Baltalimanı’nın bir kısmı, Kireçburnu, Rumelikavağı.

NOT: Beşiktaş Ortaköy Camii’nden İstinye’ye kadar olan Emirgan ve Bebek İmar Barışı kapsamında değil.

BEYKOZ’DA İMAR AFFINA GİREN YERLER: Anadolu Feneri, Yalıköy, Anadolu Kavağı, Beykoz Merkez, Çiğdem, Paşabahçe, Gümüşsuyu, İncirköy, Çubuklu, Anadoluhisarı, Göksu, Göztepe.

ÜSKÜDAR’DA İMAR AFFINA GİREN YERLER: Kuzguncuk, Kirazlıtepe, Çengelköy, Beylerbeyi, Küplüce, Kuleli ile Kandilli’nin bir kısmı.