Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Boğaziçi’nde yapılaşmaya yeni kurul

2960 sayılı Boğaziçi Kanunu kapsamında Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu kuruldu. Buna göre, sadece kurul bölgede yapılaşma izni verebilecek.

Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla kuruldu. Hürriyet Gazetesi’nden Ömer Erbil’in haberine göre; Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu’ndan izin almadan bu bölgede yapılaşma izni verilemeyecek. Yani Boğaziçi’nde hiçbir belediye ve kamu kurumu, söz konusu bu kurulun bilgisi dışında yeni plan yapıp yapılaşma izni veremeyecek.

KURULA KİMLER KATILACAK?

Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu; Çevre ve Şehircilik Bakanı, Hazine ve Maliye Bakanı, İçişleri Bakanı, Kültür ve Turizm Bakanı, Tarım ve Orman Bakanı, Milli Savunma Bakanı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı’ndan oluşacak ve Cumhurbaşkanı veya katılamadığında Cumhurbaşkanı Yardımcısı’nın önderliğinde toplanacak. Bakanların dahil olamadığı toplantılara ise bakan tarafından görevlendirilecek bakan yardımcıları katılacak.

KURULUN GÖREVLERİ NE?

2960 sayılı Boğaziçi Kanunu’na göre Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu yılda en az iki defa toplanacak. Kurulun görevleri; Boğaziçi imar planlarını ve diğer ilgili planları görüşmek ve kabul etmek, Boğaziçi imar planlarının yapılmasını kararlaştırmak, Boğaziçi imar uygulama programlarını onaylamak, Boğaziçi imar uygulama programları gereği kamu yatırımlarını planlamak ve Bakanlar Kurulu’nun onayına sunmak, Boğaziçi İmar Müdürlüğü’nün mali yardım isteklerini incelemek ve karara bağlamak, İmar ve İskân Bakanlığı’nca (Çevre Şehircilik Bakanlığı) getirilen Boğaziçi Alanı ile ilgili konuları görüşmek ve kararlaştırmak olarak belirtildi.