Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Boğaziçi’nden 150 milyon TL gelir gelecek

Boğaziçi'nde yer alan toplam 14 bin dönüm büyüklüğündeki 40 mahallenin İmar Barışı’na dahil edilmesiyle birlikte devlet 150 milyon TL gelir elde edebilecek.

Boğaziçi'nde yer alan toplam 14 bin dönüm büyüklüğündeki 40 mahallenin Aralık 2018’de yapılan kanun değişikliği ile İmar Barışı düzenlemesi kapsamına alınması devlete yeni bir gelir kapısı oluşturacak. yeni düzenlemeden yararlanacak bina sayısının 14 bin civarında olduğunu ifade eden Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya, devletin bu değişiklikle 150 milyon TL gelir elde edebileceğini belirtti.

Boğaziçi ön görünümünde olup da İmar Barışı düzenlemesi kapsamına alınan en büyük alanın 9 bin dönüm ile Sarıyer’de olduğunu söyleyen Hakan Çatalkaya, ikinci sırada 4 bin 200 dönüm ile Beykoz’un, 800 dönüm alan ile Üsküdar’ın ise en sonda yer aldığını ifade etti.

Hüriyet’te yer alan habere göre; Hakan Çatalkaya, İmar Barışı düzenlemesine başvuru süresinin 6 ay uzatılması ile birlikte Boğaziçi ön görünümdeki yıkım kararı, idari para cezası bulunan veya iskan tapularını almak isteyen hak sahiplerinin imar barışından yararlanmak için kendilerine başvuru yaptıklarını ve yararlandırdıklarına dikkat çekti.

Vatandaşın başvuruyu yapıp Yapı Kayıt Belgesi’ni alması bu başvurunun doğru olduğu anlamına gelmediğini söyleyen Tektaş İmar Affı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya; “Yanlış, iskân tapu alımı için çizilen projede ortaya çıkıyor. Bu kez de alınmış yapı kayıt belgesinin doğru şekilde düzeltilmesi için ciddi bir çalışma yapılması gerekiyor ki hak sahipleri iskanlı tapularını alabilsinler” dedi.

İmar Barışı düzenlemesine başvuru süresinin uzatılmasının olumlu olduğunu belirten Hakan Çatalkaya, devletin elde edeceği gelirin artacağını ve 15 milyon başvuru ve 50 milyar TL hedefine ulaşılabileceğini de sözlerine ekledi.