Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"Bu fiyata konut satabilen varsa istediği zammı yapsın"

İstanbul'da kira fiyatlarının yüzde 25 gerilediğini söyleyen İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Aşa, bu koşullarda konut fiyatlarına zam yapmanın anlamı olmadığını söyledi

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa, sektörün geldiği son durum hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Konut stokunun her geçen yıl daha fazla arttığını belirten Aşa; İstanbul'da çok sayıda kiralık daire bulunduğunu ifade ederek, Beşiktaş'ta geçen yıl 2 bin 500 lira olan bir daireyi, artık 2 bin ila 2 bin 200 lira arasında bulmanın mümkün olduğunu söyledi.

Aşa, "Fatih'te geçen yıl 2 bin liraya tutamadığın evi şu anda bin liraya tutuyorsun. Bu aynı şekilde birçok semtte geçerli. Bağdat Caddesi'nde 4 bin liraya tutamadığın evi, şu anda 3 bin liraya tutuyorsun. Ama belli bir alt limit var. Hiçbir yerde 500-600 liraya ev yok. Olsa da uzak lokasyonlarda var. Ancak daha önce bin 200 lira olan evler, şu anda bin liraya kiralanabilirken, bin 100 lira olanlar 900 liraya indi. Zaten düşük fiyatlı olan kiralarda da yüzde 5-10 indirim oldu" diye konuştu.

Konut fiyatlarında bir müddet zam olmaz

Satılık ev fiyatlarında da bir gevşeme görüldüğünü belirten Aşa, "En azından şu anda daha ciddi pazarlıklar yapılıyor. Çünkü talep yok, çok fazla satış yapılmıyor. Alıcı da, satıcı da bekleme pozisyonuna girmiş. Gerçek alımların lanse edilen fiyatlardan değil, daha düşük bedelli fiyatlardan olduğunu duyuyoruz" dedi.

Türkiye genelinde 1 milyonun üstünde konut stoku bulunduğunu belirten Aşa, "Maliyete zam geldi diyerek fiyat yükselteceğiz mantığıyla giden hata yapmış olur. Zaten elinizdeki satılmıyor. Ne zam mı yapacaksınız? Ticarette böyle bir mantık yok. Varsa satabileceği müşteri, buyursun, istediği zammı yapsın. Bir müddet zam olmaz. Alıcı ve satıcının buluşamamasının en önemli nedeni fiyat" şeklinde konuştu.

Konut fiyatları Türkiye genelinde düşmeye başladı

Satılık daire fiyatlarının olması gereken değerin ortalama yüzde 35 üzerinde bulunduğunu kaydeden Aşa, şöyle devam etti:

"Bazı bölgelerde ise yüzde 50 üzerinde. Gayrimenkul toplu hareket eden bir piyasa. Bir yerde düşüş başlayınca her tarafta başlıyor. Bırakın İstanbul'un tüm semtlerini, Türkiye genelinde fiyatlar düşmeye başlıyor. Çünkü emlak piyasası genel hareket kabiliyeti olan, ağır işleyen bir piyasadır. Düşüşü de, çıkışı da öyle kolay olmaz."

AA