Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"Bu proje İğneada'nın ölüm fermanı anlamına gelecek"

Uzmanlar, biyolojik çeşitliliğiyle dikkat çeken İğneada beldesinde kurulacak çimento limanının "İğneada'nın ölüm fermanı" anlamına geleceğini söyledi.

Kırklareli'nin biyolojik çeşitliliğiyle ünlü beldesi İğneada'da hayata geçirilmek istenen çimento limanı projesi için son karar verildi. Daha önce mahkeme kararıyla iptal edilen proje için Ada Liman İşletmeciliği’nin hazırladığı ÇED raporuna bakanlık olumlu görüş bildirdi.

Plajların yerini çimento limanı alacak

İleri Haber’den Rıfat Doğan’ın haberine göre milli park statüsüne sahip longoz (susabar) ormanlarının dibinde kurulması planlanan çimento limanına ait tanıtım dosyasında, limana sadece çimento ve kimyasal zehirli katı atık taşıyan gemilerin yanaşacağı ve liman sahasının tümünün klinker (çimento üretimi sırasında pişmiş kil ve kalkerlerin birleşiminden oluşan iri taneli malzeme) öğütme sahası olarak kullanılacağı belirtiliyor.

Plana göre mevcut balıkçı limanının önüne 700 metrelik büyük bir liman mendireği çekilerek, limanın arka tarafındaki plaj ile öğretmenler kampı da denilen sahil alanı komple kapatılacak. İğneada balıkçı limanı ise Beğendik Köyü’ne yeni yapılan balıkçı limanına taşınacak.

Projeye itirazda bulunulacak

Limanın yapılacağı koyun Karadeniz’in en doğal şeridi olduğunu ve bölgenin Longoz ormanlarının yanı başında yer aldığına dikkat çeken Doğal Hayatı Koruma Vakfı (DAYKO) Başkanı Nusret Türkkan, “Orası aynı zamanda balık üreme bölgesi. Balıkçılığa ve deniz yaşamına da zarar verecek. Bu proje İğneada’nın ölüm fermanı anlamına gelecek” dedi.

Limana giriş yapacak ağır taşıtlar için yol ve köprü inşasına başlandığını dile getiren Türkkan, konuya ilişkin itirazda bulunacaklarını kaydetti.