Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Bursa'nın sorunları 5. Gelişen Bölgeler Zirvesi'nde tartışıldı

Türkiye'nin tarihi değeriyle dikkat çeken şehirlerden Bursa'da gerçekleştirilen 5. Gelişen Bölgeler Zirvesi'nde Bursa'nın sorunlarına çözüm arandı.

Hürriyet tarafından düzenlenen Gelişen Bölgeler Zirvesi'nin en yenisi Bursa'da gerçekleştirildi. Toplantıya katılan yerel yönetim ve gayrimenkul sektörü temsilcileri Bursa'nın sorunlarını, gelişim potansiyelini ve çözüm yollarını tartıştı. Toplantıda Bursa'nın kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğuna da dikkat çekildi. Toplantıya katılan sektör temsilcileri, şehirde sağlıksız yapı stoğunun yenilenmesi gerektiğini belirterek, tarihi dokunun korunduğu yeni bir şehir yaratmak gerektiğini dile getirdi.

Dönüşüm sürecinde tarihe mirasa sahip çıkılmalı

Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi Müdür Yardımcısı Sadi Özdemir’in moderatörlüğündeki toplantıda konuşan Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, son 40 yılda şehrin muazzam bir büyüme gerçekleştirdiğini söyledi. Ergin, “Gelişen Bölgeler Zirvesi’nin 5’incisini Bursa’da yapmamız verdiğimiz önemin göstergesi. Bursa Hürriyet eki ile biz de Bursa’nın bir parçası olduğumuzu gösteriyoruz” dedi. Gayrimenkul sektörünün yeni konut, ofis ve alışveriş merkezi projelerinin yanında kentsel dönüşüm ve yabancıya mülk satışı ile gelişimini sürdürdüğünü belirten Sedat Ergin, “Bugün bu toplantı gösterdi ki herkesin Bursa’nın geleceğine güveni tam. Şehrin daha da gelişeceği konusunda hiçbir endişe yok. Bursa’nın önünde büyük fırsatlar var. Elbette gelişim sürecinde sıkıntılar da olabilir. Göç ile artan nüfus; sosyal, ekonomik ve çevresel sıkıntılar yaratabilir. Bunların bugün konuşulması ve çözüm için planlamaların yapılması oldukça önemli. Bursa Türkiye’nin geleceğinin önemli güvencelerinden biri” dedi. Bursa’nın kendisi açısından önemli bir yerinin olduğunu ve çocukluğunun bu kentte geçtiğini hatırlatan Sedat Ergin, dönüşüm sürecinde şehrin tarihi mirasının korunması gerektiğine de dikkat çekti.

Ciddi bir dönüşüm şart

Toplantıda söz alan Bursa Vali Vekili Ergun Güngör, gelecek kuşaklara daha yaşanabilir şehirler bırakılması gerektiğini belirterek, "Tarihi, eğitimi, coğrafyası, jeopolitiği, kültürü, sosyal yapısı, maddi ve manevi değerleri Bursa’nın kimliğini oluşturan temel değerler. Bu parametrelerden baskın çıkanlar şehrin kimliğini de ortaya koyuyor" dedi. Bursa’da yaşanan nüfus artışına dikkat çeken Güngör, 1980’li yıllarda 320 bin civarında olan nüfusun bugün 2.9 milyona yaklaştığını dile getirdi. Şehrin gecekondulardan kurtulması gerektiğini söyleyen Güngör, tarihi kimlikten ödün vermeden ciddi bir dönüşüm operasyonuna ihtiyaç olduğunu dile getirdi.

Tarihi eserler dünya mirasına kazandırıldı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Abdülkadir Karlık da, Bursa’daki tarihin ayağa kaldırılması için şu ana kadar 4 bin ev yıkıldığını söyledi. Tarih deyince Bursa’nın ilk akla gelen şehirlerden biri olduğunu ifade eden Karlık, “Yerin altında ve yerin üstünde tarih adına ne varsa UNESCO dünya mirasına katkı sağlamak için gün yüzüne çıkardık. Biz bunları yaparken 4 bin ev yıktık. Yeraltı zenginlikleri aslına uygun olarak onarıldı ve dünya mirasına kazandırıldı” dedi. Türkiye’deki deprem gerçeğini hatırlatan Karlık, Bursa’da depreme dayanıklı olmayan çok sayıda bina olduğunu hatırlattı. Bu binaların yenilenmesi gerektiğini söyleyen Karlık, “Bursa’nın merkez Nilüfer ilçesinde dışarıdan baktığınızda evin içi görünen yapılar var. Çatlaklar oluşan yapılar var. Bunların bir an önce yıkılması lazım. Bunun için kentsel dönüşüm projelerini yapıyoruz. Her şeyin başı insan” diye konuştu. Büyükşehir Belediyesi olarak yatırımcı ve vatandaşın yanında olduklarını belirten Karlık, dönüşüm sürecinin hızlı ilerlemesi için ek emsal hakkı verdiklerini de belirtti.