Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Çiftçilerin yüzde 82’si Hazine arazilerine talip oldu

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çiftçilerin yüzde 82’sinin Hazine arazilerine talip olduğunu açıkladı.

Hazine’ye ait yaklaşık 3 milyar 400 milyon metrekare tarım arazisinin 10 yıla kadar kiralanmasını sağlayan uygulamaya başvuruların tamamlandığını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Çiftçilerin yüzde 82’si Hazine arazilerine talip oldu” dedi.

Düzenlemenin yaklaşık 218 bin çiftçiyi kapsadığını belirten Murat Kurum; “180 bin çiftçimiz bu tarihi fırsattan yararlanmak için başvuruda bulundu. Böylece yüzde 82 gibi yüksek bir oranda başvuru gerçekleşmiş oldu” ifadelerini kullandı.

EN ÇOK TALEP ADANA’DAN GELDİ

Bakan Kurum, illere göre başvuru rakamlarını da açıkladı. En çok talebin 14 bin başvuruyla Adana’da geldiğini söyleyen Kurum; “Adana’yı 10 bin 200 başvuruyla Hatay, 8 bin 900 başvuruyla Konya, 8 bin 730 başvuruyla İzmir ve 7 bin 830 başvuruyla Muğla takip etti” dedi.

3 BİN KİŞİNİN KİRALAMA İŞLEMİ TAMAMLANDI

Yapılan başvuruların Milli Emlak birimlerince değerlendirilmeye başlandığını söyleyen Murat Kurum; “Gerekli şartları taşıyan vatandaşlarımızdan 3 bininin kiralama işlemleri tamamlandı. Diğer başvurular da hızla değerlendiriliyor. İşlemler en kısa sürede sonuçlandırılacak” şeklinde konuştu.

Kira bedellerinin ise cari yıl için belirlenen ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden hesaplanacağını belirten Bakan Kurum, bu bedellerin tahsilatının hasılat dönemine göre yapılacağını söyledi.

Başvurular değerlendirilirken 31 Aralık 2017 tarihinden önce en az 3 yıldan beri tarımsal amaçla kullanımın idarece tespit edilmiş olması, başvuru tarihi itibarıyla kullanımlarının halen devam etmesi ve ecrimisil borcunun bulunmaması şartı aranıyor.