Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Çimento fiyatına yüzde 40 zam geliyor

Çimento sektörü 2019 yılına yüzde 40’lık zamla giriyor. Zamlı tarife 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak.

Çimento sektörü 2019 yılına yüzde 40’lık zamla giriyor. Yeni fiyat listesi beton firmalarına iletildi. Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz’ün haberine göre; zamlı tarife 1 Ocak itibaren geçerli olacak. Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği, zamla ilgili olarak ‘Rekabet Kurumu gereği açıklama yapamıyoruz’ dedi.

“İNŞAAT SEKTÖRÜ ZORA GİRECEK”

Geçen yıl çimentoya toplam yüzde 35 zam yapıldığını hatırlatan Sinpaş GYO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Çelik, “Evet maliyet artışları var ve zam yapmaları da normal. Ancak bu oran makul seviyede olmalı. İnşaat sektörü tüm maliyet baskısına rağmen 2018 yılında fiyat artışına gitmedi. Bu zamla sektör zor durumda kalır” ifadelerini kullandı.

“İNŞAAT SEKTÖRÜNE DARBE VURMAK DEMEK”

Çimento zammının bir tek betonu değil, sıva ve dış cephe dahil birçok ürünü etkileyeceğini belirten Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas; “Zam oranı korkunç. Bu inşaat sektörüne darbe vurmak demek. Geri alınmazsa şantiyeler durmak zorunda kalır” dedi.

“ZAMLAR İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ ÇARESİZ BIRAKTI”

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, çimento maliyetinin inşaat maliyetinin yüzde 7-8’i kadar olduğunu, alternatifi olmayan ürünlere yapılan zamların sektörü çaresiz bıraktığını belirtti.

“ZAMMA BİR GEREKÇE BULAMADIK”

Zamma bir gerekçe bulamadıklarını belirten Danış Beton’un Yönetim Kurulu Başkanı Cemalettin Danış ise “Bu zamla birlikte 10 bin ton çimentoda 700 bin TL fark ödenecek” ifadelerini kullandı.