Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Çimento kartellerinin baskısı sektörü endişelendiriyor

İnşaat sektörü 2019’a çimentoya yapılması planlanan zam korkusuyla girdi. Çimentoya yüzde 40 oranında zam yapılacağı konuşuluyor.

2018 yılını yükselen faiz ve döviz kuru sebebiyle sancılı atlatan inşaat sektörü, 2019 yılına da çimentoya yapılması planlanan zam korkusuyla girdi. 2018 yılında yüzde 20.3 olarak açıklanan enflasyon rakamlarına rağmen yüzde 37 zam yapan çimentocular 2019 yılında bu oranı daha da yukarı çekmeye hazırlanıyor. Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan habere göre; enerji maliyetlerini öne süren çimento üreticilerinin yüzde 40 oranında zam yapacağı konuşuluyor.

Yüksek fiyat artışları sebebiyle sık sık Rekabet Kurumu’nun gündemine gelen ve inşaat sektörünün en büyük sorunu haline dönüşen çimento sektöründe tam bir yabancı karteli hakim. Yabancılar sahip veya ortak oldukları fabrikalar üzerinden de fiyatları manipüle ediyor.

ŞİRKETLERİN 3’TE BİRİ YERLİ

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği verilerine ülke genelinde 70 ‘e yakın çimento ve öğütme, onlarca da beton fabrikası yer alıyor. Birkaç fabrika hariç sektör, yabancıların veya yabancı ortakların kontrolü altında.

YUNAN DA VAR UZAKDOĞULU DA

Dünya çimento kartelleri arasında bulunan Fransız Vicat-Parficim, Ankara ve Konya’da 2 fabrika işletiyor. Yüzde 40 ortaklık için Uzakdoğulu Taiwan Cement Corporation ile anlaşan Oyak Çimento ise 6 fabrika ile üretim gerçekleştiriyor. Sektörün büyük üreticileri arasında bulunan ADOÇİM’in de yabancı ortağı bulunuyor. 5 fabrikada üretim gerçekleştiren markanın ortağı yüzde 50 pay ile Yunanistan merkezli Titan Çimento. Büyük yatırımcılar arasında yer alan Akçansa için de durum aynı. İngiliz HeidelbergCement ve Sabancı ortaklığındaki şirket, İstanbul-Büyükçekmece, Çanakkale ve Samsun-Ladik’te bulunan üç fabrikasında çimento ve klinker üretimi gerçekleştiriyor.

EN BÜYÜĞÜ İNGİLİZLER

Şirketin değişik şehirlerde 7 çimento terminali var. Bunun yanı sıra Akçansa, iştiraki olan Betonsa Marmara, Ege, Karadeniz bölgelerine yayılmış yaklaşık olarak 35 tesiste beton üretimi gerçekleştiriyor. 12 ülkede faaliyet gösteren İspanya merkezli Votorantim Çimento da sektörde kartel oluşturan firmalardan da biri. Şirketin Türkiye genelinde Ankara, Çorum, Sivas, Yozgat, Nevşehir ve Samsun’da fabrikası, 14 noktada da hazır beton tesisi var.

Sektördeki bir diğer güçlü yabancı firma DA İtalyan Cementir. 2001'de Çimentaş’ı satın alarak Türkiye’ye giren firma 5 fabrika-tesisle söz sahibi. 6 fabrika ve çok sayıda beton üretim tesisi ile adından söz ettiren ve Sabancı Gruba ait Çimsa’nın da yabancı ortağı var. Çimsa’nın yüzde 8’i İngilizlerin.

DURUM FİYATLARA ZAM OLARAK YANSIR

Zamları ise fahiş bulduklarını söyleyen İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım; “Demir ve çimento da rekabet olmadığı için fiyatları kontrol altına almak mümkün değil” ifadelerini kullandı. Zamların kontrol altına alınması gerektiğini belirten Nazmi Durbakayım, “Ekonomik sıkıntılardan dolayı bizler milli bir duruş sergileyerek fiyatlarımıza zam yapmadık. Aynı duruşu beklemekteyiz. İndirim yapılmaması durumunda firma sahibinin satışta zam yapılacağı anlamına gelir. Zam yüzde 15 ile 20 arasında değişir” diye konuştu.

YÜZDE 40 ARTIŞ TEKELCİLİĞE GİRER

Çimentoya enflasyon ürünlerinin çok üzerinde zam yapılması durumunda konuyu Rekabet Kurumu’na taşıyacaklarını belirten İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (IMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu; “2018 başından itibaren bir yılda yüzde 38’e varan artışlar yapıldı. 2019 yılında da belli maliyetlerden dolayı artış yapma hakları var. Ancak bu zamların uygun bir değer çerçevesi içerisinde yapılması gerekiyor. Yüzde 10 olur, bilemedin yüzde 15 olur. Yüzde 40 oranında zam tekelciliğe girer. Burada çimentocu düşmanı olarak algılanmak istemiyoruz” ifadelerini kullandı.