Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Çinliler 65 milyar dolarlık yatırımla Kanal İstanbul’a talip iddiası

Çinlilerin, 65 milyar dolarlık yatırımla Kanal İstanbul’a talip olduğu iddia edildi. Söz konusu durumda, ilk etapta 30 milyar dolar sıcak para Türkiye’ye getirilecek.

Türkiye’nin döviz ihtiyacını değerlendiren ve Kanal İstanbul projesine uzun zamandır ilgi gösteren Çinli finans ve inşaat firmalarının, yeni bir teklif hazırladığı iddia edildi. Sözcü Gazetesi’nden Erdoğan Süzer’in haberine göre; ilk olarak tekliflerini ekonomi yönetimine sunan Çinlilerin, Kanal İstanbul projesinin kendilerine verilmesi halinde ilk etapta 30 milyar dolarlık dövizi Türkiye’ye hemen getirecekleri belirtildi. Projenin tamamı için ise toplamda 65 milyar dolarlık yatırım yapacakları söylendi. Haberde; teklifin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletildiği, Yeni Ekonomi Programı’na da (YEP) bu tür tekliflerin önünü açacak bir maddenin eklendiği ifade edildi.

30 MİLYAR DOLARI HEMEN GETİRECEK

Aralarında dünyanın en büyük finans ve bankacılık devlerinden Bank Of China’nın da yer aldığı Çinli grupların teklifinin kabul edilmesi halinde, 30 milyar doların hemen transfer edip bankacılık sistemine mevduat olarak sokma taahhüdünde bulundukları iddia edildi.

30 milyar dolarlık sıcak paranın Türkiye’ye girmesi ile kur ve faizlerin hızla düşeceği, dış borç ödemelerinin rahatlayacağı ifade ediliyor. Kanal İstanbul projesine ABD ve Rus firmaları büyük ilgi gösteriyor.

YENİ EKONOMİ PROGRAMI’NDA TARİF EDİLDİ

Yeni Ekonomi Programı’nda (YEP) mega-altyapı projelerinin doğrudan yabancı yatırım yoluyla, uluslararası finansman ile hayata geçirileceği ifade edildi. Bu madde ile Çin’den gelen teklife işaret edildiği söyleniyor.

DEVLERİN GÖZÜ YATIRIMDA

Çinliler, Türk şirketleriyle yoğun olarak görüşüyor. Çinliler Türkiye’de ilgilendiği sektörler arasında altyapı, enerji, madencilik, sigorta ve perakende yer alıyor. Reuters’taki habere göre, toplantılara katılan Çinli şirketler arasında ülkenin lokomotif şirketlerinden China Life Insurance, China Merchants Holdings ve Alibaba bulunuyor.