Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Çinliler, Adana'ya 15 milyon dolarlık yatırım yapmak istiyor

Daha önce Yumurtalık'a 1.7 milyar dolarlık termik santral inşa eden Çinliler, aynı bölgede ikinci bir yatırıma daha hazırlanıyor.

Geçtiğimiz hafta başta nükleer santraller olmak üzere enerji konusunda çeşitli temaslarda bulunmak için gittiği Çin'den dönen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çinlilerin Türkiye'de rüzgara 2 milyar dolar, güneşe 10 milyar dolar ve termik santrale de 3 milyar dolar olmak üzere 15 milyar dolarlık yatırım teklifinde bulunduklarını söyledi. Albayrak, teklifi yapan şirketin ise Türkler tarafından kurularak daha sonra çoğunluk hissesi Çinliler'e satılan EMBA Elektrik Üretim olduğunu söyledi.

Anlaşma imzalandı

EMBA Elektrik Üretim şirketi Türkiye pazarına girebilmek için uzun yıllar araştırmalar yapmış ve Aytaç Gıda'nın kurucularından Mete Bülgün'e hisselerin büyük bir kısmını tekrar satmıştı. Konuyla ilgili konuşan Bülgün, "Şirketin ilk yatırımı Yumurtalık'a 1320 megavatlık termik santral kurmak oldu. 1.7 milyar dolarlık bu yatırım için şu ana kadar Çin'den ülkemize 800 milyon dolarlık kaynak girişi oldu" dedi. Yatırımları hakkında bilgi veren Bülgün, "Çinli büyük ortağımızın 600 megavata kadar ulaşacak rüzgar santralı yatırım planı var. Buna ayrılacak kaynak 2 milyar doları bulur. Konya Karapınar'daki kömür havzasıyla da ilgileniyoruz. EÜAŞ ile bu konuda gizlilik anlaşması imzaladık." diye konuştu.

3 bin megavatlık güneş tarlası oluşturulabilir

Şirketin diğer yatırımları ile ilgili de bilgi veren Bülgün "21 Ocak 2016'da bir iyi niyet mektubu sunduk ve alanın tümünü istedik. Bize verilse, 10 milyar dolara 3 bin megavatlık güneş tarlası oluşturabiliriz. Ayrıca Ambarlı'da devlete ait doğalgaz çevrim santralının bulunduğu alanda yer var. Orada 2 bin megavatlık termik santral kurmak için de teklifte bulunduk. Bunun da yatırım değeri 2.5-3 milyar doları bulur." dedi.