Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dikey mimari eleştirisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan dikey mimari eleştirisi geldi. “50 kat, 60 kat, 70 kat bir mimari bizim medeniyet ruhumuza da uygun bir mimari değildir” dedi.

Belediyeciliğin gönül işi olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan dikey mimari eleştirisi geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Bütün belediye başkan adaylarına şunu söylüyorum. Biz şunu bileceğiz. İnsanoğlu topraktan uzak olmamalı. Toprağa yakın olmalı. 50 kat, 60 kat, 70 kat bir mimari bizim medeniyet ruhumuza da uygun bir mimari değildir” ifadelerini kullandı.

Dikey mimarinin insan ilişkilerini de ortadan kaldırdığını hatırlatan Erdoğan, bu yapılarda oturanların birbirini tanımadığını dile getirdi.

Kendi büyüdüğü mahallede komşularının bırakın tanımayı, çamurlandıkları, kirlendikleri zaman kendilerini yıkadığını, annesinin de komşuların çocuklarına aynısını yaptığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, o günleri özlediği için yatay mimari dediğini ifade etti. Erdoğan, yatay mimarideki okuluyla, camisiyle, ailelerin bir araya geldiği kıraathaneleriyle olan yapılanmanın, şehircilik anlayışının çok önemli olduğunu da dile getirdi.

Yeni dönemde TOKİ ile daha önceden başlayarak buna doğru bir yönelişe geçtiklerini ve bunu başaracaklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOKİ'nin yüksek katlı bina döneminin artık biteceğini kaydetti. TOKİ’nin de yanlışlarını anladığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatay mimariyle yapılanlara da zemin artı 4 kat dediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, binaların zemin artı 5 katı geçmemesi gerektiğini vurguladı. Buna dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan; “Arsamız var ve arazi imkan veriyorsa, orada bu işi daha da düşürmemiz lazım. Zemin artı 3 olsun. Seyrek olsun. Hava sirkülasyonu noktasında sıkıntı olmasın. Oralarda da okulumuz, mabedimiz, millet kıraathanesi hepsi olsun. Tüm bunlardan öncelikli olarak millet bahçesi olsun. Orada oturanlar o millet bahçesinde icabında pikniklerini yapabilsin. Çocuklar da oralarda yatar, koşar, yuvarlanır. Bu durum çok daha farklı bir kaynaşmayı, sevgiyi, muhabbeti, birbirinin derdiyle dertlenmeyi artıracaktır. Bu, tarihin yeniden inşallah bir dirilişi ve bir geri dönüşü olacaktır. Bunu başarmamız gerektiğini düşünüyorum. Ondan dolayı buna özellikle 94 ruhu diyor ve bunu savunuyorum” şeklinde konuştu.