Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Dar gelir sınıfında konut talebi yüksek arz yetersiz

Dar gelirli vatandaşın konut arayışı devam ediyor. Ancak müteahhit firmaları dar ve orta gelirliden ziyade lüks segmente hitap eden projeler üretmeye devam ediyor.

Türkiye’nin lokomotif sektörü gayrimenkul büyümeye devam ediyor. Özellikle son yıllarda orta gelir grubunun da ilgi alanına giren lüks projeler müteahhit firmalarının artmasına neden oldu. Artık sadece işin mutfağından gelenler değil daha önceden inşaat alanında deneyimi olmayan firmalar da inşaat sektöründeki pastadan faydalanmak istiyor.

Dar gelir grubunda ise durum farklı. Hayatı boyunca hiç konut sahibi olmamış vatandaşların ev arayışı bitmiyor. Bir birikimi olmayan ve konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar kendilerine uygun bir konut bulabilmek de zorluk çekiyor. TOKİ başta olmak üzere çeşitli kurumlar ve belediyelerin ürettiği dar gelirli vatandaşlara yönelik geliştirilen sosyal konut projeleri ise hala daha talebi karşılamak konusunda yetersiz.
Türkiye’deki gayrimenkul sektörü ve TOKİ’nin 2018 yılı hedefleri hakkında önemli açıklamalarda bulunan Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan da bu konuyla ilgili TOKİ segmentinde arzda bir şişkinlikten bahsetmenin mümkün olmadığını aksine bu alanda daha çok talep olduğunu ve büyümenin devam etmesi gerektiğini söylemişti. Arzda şişkinliğin ancak lüks segmente hitap eden projelerde meydana gelebileceğini bu durumunda kısa süre içinde kendini regüle edebileceğini söylemişti.

Farklı sektörlerden firmaların inşaat sektörüne girmesi özellikle lüks konutlarda arz şişkinliğine neden olabiliyor. Sürekli lüks ve alım gücü güçlü vatandaşlara yönelik üretilen projeler bir süreden sonra elde kalıyor. Maliyeti kısa sürede karşılamayacak hale geliyor. Bu durumun altından kalkabilmek için büyük firmaların da en azından orta gelirli kesimi hedeflemesi ve üretimlerini bu yönde gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu durumun sürekliliğinde dar gelirli konut arayışındayken lüks projelerin oluşturduğu şişkinlik devam edecek gibi görünüyor.