Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Dar gelirli konut hayalini erteledi

Dar gelirli vatandaşın konut satın alma hayali ancak konut kredisi ile gerçekleşebiliyor. Ancak faiz oranlarındaki yukarı yönlü ivme bu yolu da kapatacak gibi görünüyor.

Çalışan vatandaşların en büyük hayallerinden bir tanesi ev sahibi olmak. Ancak gayrimenkul fiyatları her geçen gün artıyor. Şehirleşmenin artması, tarım faaliyetlerinin azalmasıyla birlikte göç oranının yükselmesi ve nüfusun artmasıyla birlikte konut fiyatları da yükselmeye başladı.

Konut kredisi kullanarak kira öder gibi ev sahibi olmak isteyen vatandaşları 2018 yılının ilk haftalarında da yukarı yönlü ivmesini sürdüren faiz oranları caydırıyor. uzmanlar tarafından psikolojik sınır olarak belirlenen yüzde 1 faiz limiti çoktan aşıldı.

TCMB tarafından hazırlanan rapora göre; konut kredi faizleri yıllı yaklaşık 19 Ocak haftası itibariyle yüzde 14,30 seviyesinde artış gösterdi. Böylece konut kredisi faizleri 15 Nisan 2016 tarihinden bu yana en yüksek seviyesini gördü. Son 21 ayın en yüksek seviyesini gören konut kredisi faiz oranları birçok tüketicinin konut almaktan vazgeçmesine neden oldu.

Ek olarak konut kredisinde en düşük faiz oranlarının güncelde vakıfbank ve ICBC olduğu kaydedildi.