Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Dar ve orta gelirli vatandaşın konut ihtiyacı karşılanamıyor

Konut sektöründeki durgunluğa rağmen lüks üretim devam ederken alt ve orta gelir sınıfındaki vatandaşlar konut ihtiyacını karşılayamıyor.

Konut sektörü son zamanlarda durgunluk yaşıyor. Konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği, tatlıcıdan tekstilciye yüksek kazanç ümidiyle birçok farklı sektörden firmanın inşaat sektörüne adım atması ve lüks üretimin artması durgunluğa sebep olan başlıca unsurlar arasında yer alıyor.

Yüksek kazanç getirisi olan lük konut üretiminde şişkinlik yaşanmaya başladı. Yurt genelinde sayısı toplam 30 bin olan üstlenici inşaat firmalarının sayısı 330 bin seviyesine kadar yükseldi. Birçok farklı sektörden konut sektörüne giren firmalar yüksek kazanç beklentisiyle lüks konut üretimini talebin üzerine çıkardı. Lüks üretiminde konut şişkinliği yaşanmasına rağmen alt ve orta gelir sınıfındaki vatandaşlar konut ihtiyacını karşılayamıyor.

Yüksek gayrimenkul fiyatları ve yurt genelinde alt ve orta gelir sınıfına hitap eden konutların sadece Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından sektöre kazandırılması vatandaşın konut satın alma hayalini özellikle büyük şehirlerde suya düşürüyor.

İnşaat sektörü temsilcileri bu nedenle piyasadaki lüks konut şişkinliğinin önüne geçilebilmesi ve alt ve orta gelir sınıfında yer alan vatandaşların da konut ihtiyacının karşılanabilmesi için daha alt segmente hitap eden konutların üretilmesi gerektiğini söylüyor. Böylelikle hem lüks konut üretimine ara verilmesi hem de alt segmente yapılan satışların artış göstermesi bekleniyor.

Yüksek kar amacıyla farklı sektörlerden inşaat sektörüne giren ve lüks konut üreten firmaların da sektörden çekilmesi ve piyasadaki durgunluğun önüne geçilmesi planlanıyor.