Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Doğru konut seçimi nasıl yapılır?

Çalışan her vatandaşın en büyük hayallerinden bir tanesi konut satın almaktır. Peki, konut satın alırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Eskilerin deyimiyle ‘başını sokacak bir çatın olsun’ sözü hala daha geçerliliğini koruyor. Gençler için trendler ve yaşam öncelikleri değişiklik gösterse de hala daha birçok vatandaşın en büyük hayallerinin başında konut satın almak geliyor.

Artan göçler ve demografik yapının değişimi ve buna paralel olarak özellikle metropollerde konut fiyatlarının artış göstermesi nedeniyle konut alıcıları finansman bulmak da zorlanıyor. Kendine ait bir konuta sahip olabilmek için uzun süre çalışan ve birikim yapan vatandaşlar bu yöndeki birikimlerini en doğru biçimde kullanabilmek için ince eleyip sık dokuyorlar.

Peki, yeni bir konut satın alırken nelere dikkat edilmelidir? Konut satın alırken öncelliklerimiz neler olmalıdır? Doğru konut seçimi nasıl yapılır? Konut seçimi yaparken ne gibi bir yöntem izlemeliyiz?

Öncelikli olarak belirlediğiniz tüm evleri giderek yerinde inceleyin. Evi satarken arada bir aracı olup olmadığını kontrol etmenizde de fayda var. Bir konut seçimi yaparken öncelikli olarak konumuna dikkat etmelisiniz. İşyerinize, okulunuza yakın mı? Konumu merkezde mi? İş ve yaşam olanaklarına yakın mı? Toplu ulaşım olanaklarına yakın mı? Tüm bunları düşünerek konut seçimi yapılması gerekiyor.

Evin konut kredisine uygun olup olmadığı da bu süreçte önemli. Konut için istenilen bedel ile konutun piyasa değerini kıyaslamak gerekiyor. Satın almaya karar verdiğiniz konutun üzerinde haciz kaydı veya ipotek olup olmadığına bakmak gerekiyor. Markalı konut projesinden konut satın alacaksanız projede vaat edilen özellikler ile sözleşmede yazan özelliklerin eksiksiz aynı olduğunu teyit etmeniz gerekiyor.

Özellikle televizyonlarda reklamını görerek beğendiğiniz ama henüz inşaat aşamasında olan markalı konut projelerinden bir daire satın almayı planlıyorsanız vaat edilen sosyal olanaklar ve diğer ayrıcalıkların sözleşmede yer alıp almadığını incelikli bir şekilde kontrol etmeniz gerekiyor.