Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Dolandırıcılar 24 daireyi 120 kişiye sattı

İzmir'in Gaziemir ilçesinde inşa ettikleri 24 daireyi 120 kişiye satan dolandırıcılara dava açıldı. Davanın ilk duruşması 13 Şubat Pazartesi günü görülecek.

Gaziemir'de müteahhit Hüseyin P. ve ortağı Selim Ö.'nün 24 daireyi defalarca satarak 120 kişiyi dolandırdığını öne süren 48 aile, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurdu. Yaklaşık bir yıldır yargı süreci devam eden ve 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 13 Şubat 2017 tarihinde ilk duruşması görülecek olan davaya kamuoyunun dikkatini çekmek isteyen mağdurlar, bugün ilginç bir eylem yaptı. Gaziemir Sevgi Yolu'nda biraraya gelen yaklaşık 30 mağdur, Atatürk Anıtı'na siyah çelenk koydu, ardından aynı yerde hem şehitler anısına hem de protesto amacıyla lokma döktürüldü.

Olay yargıya taşındı

Mağdurlardan Oğuz Mermer, müteahhitlerin aynı daireyi birden çok kişiye satarak dolandırdığını ileri sürerek, "Müteahhitler 2013 yılında satışa başladı. Bizler dolandırıldığımızı 20 Aralık 2015 tarihinde anladık binaların yapılacağı arsada diğer mağdurlarla karşılaştığımızda anladık. Müteahhit ortadan kaybolunca herkes arsaya akın etti. Ortada satışı yapılan 24 daire var. Ancak arsada bir sürü insan var. Herkesin elinde müteahhittin verdiği sözleşmeler var. Sözleşmeleri karşılaştırınca gerçek ortaya çıktı. Bir daireyi birden çok kişiye satmışlar. Şubat 2016'da toplu halde yasal yollara başvurduk" diye konuştu.

Dolandırıcılar 12 milyon TL topladı

Mağduriyetlerini duyurmak ve yargı sürecini hızlandırabilmek için eylem yaptıklarını belirten Mermer, "Bir yıl önce yaşadığımız mağduriyeti duyurmak adına Atatürk Anıtı'na çelenk bıraktık. Ayrıca hem şehitlerimiz anısına hem de protesto için lokma dağıtıyoruz. Hüseyin P. isimli şahıs temelden ev yapma vaadiyle bizi kandırdı. 24 daireyi 120 kişiye sattı. 12 milyon gibi bir meblağ topladı. Olay yargı sürecinde ama çok yavaş ilerliyor. İfadesi alınmayan 3-4 tanık var. Davamıza en son atanan savcımız iddianame hazırlayıp mahkemeye sundu. İlk duruşmamız 13 Şubat günü görülecek" dedi.

"Hepimizi sağlığımızdan ettiler"

Bazı mağdurların sağlığından da olduğunu belirten Mermer, sözlerini şöyle tamamladı:

"Erol Öztürk, geçirdiği beyin kanaması sonrası felç kaldı. Emekli Albay Durmuş Turan ve Zeki Yurtsever kalp rahatsızlığı nedeniyle ameliyat oldu. Şirin İlktürk ise yakalandığı mide kanseri nedeniyle hayatını kaybetti. Yani insanları sadece dolandırmadılar. Sadece paralarını almadılar. Hepimizi sağlığımızdan da ettiler."