Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

"Doları bozdurun, yatırımı konuta yapın"

Doların her geçen gün ayrı bir rekor kırdığını hatırlatan ERA Gayrimenkul Koordinötörü Mustafa Baygan, "Şimdi doları bozdurup konut almanın gerçekten tam zamanı" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Ekim ayı verilerine göre; gayrimenkul sektöründe yürütülen kampanyalar ve bankaların faiz indirimleri sonucu konut satışlarındabüyük bir artış yaşandı. Yabancıya konut satışının bir önceki aya göre yüzde 22,7 artarak bin 566'ya ulaştığına vurgu yapan ERA Gayrimenkul Koordinatörü Mustafa Baygan, dövizin bu gün için geldiği seviyenin tüm yatırımcılar için fırsat olduğuna dikkat çekti.

Baygan, "Yabancıya konut satışlarının artmasında doların TL’ye göre değerlenmesi, Türk müteahhitlerin yabancıların taleplerine göre konut üretmesi, yurt dışında yapılan tanıtımlar, uluslararası fuarlara daha fazla katılımın sağlanmasının da payı var. Sonuçta dövizdeki yükseliş hem yabancıya hem de bizim vatandaşımıza çok güzel fırsatlar doğuruyor. Doları bozdur konut al. Gerçekten tam zamanı. Bu yılın toplam satışı 2016 rakamlarını aşacak, yabancıya satışlar da bu artan eğriden etkilenecek ve geçen yıl değerlerinin üzerine çıkacak" dedi.

Yabancı yatırımcılara vatandaşlık verilmesi çok doğru olur

Yabancıya satışın gayrimenkul üreticileri için çok önemli olduğuna değinen Mustafa Baygan, vatandaşlık konusuna da dikkat çekti. Bu konuda hükümetten gelecek bir desteğin doğru bir adım olacağını söyleyen Baygan, "Çok önemli bir konu da, yabancıya verilecek oturma izni veya vatandaşlık hakkı. ABD, Kanada ve Avrupa ülkeleri de dahil pek çok ülkede bu destek var. Yunanistan da 250 bin euroluk mülk yatırımına bazı haklar veriyor. Her an hükümetimizden de bu tip bir destek gelebilir ve de çok doğru olur. Böylece yüzde 2’ler seviyesinde olan yabancı yatırımını yüzde 5’lerin üzerine hızlıca çıkarabiliriz. Ortadoğu ülkelerinden gelen sınırlı talep bu tip bir destek ile hızlanacaktır" diye konuştu.