Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Döviz cinsinden verilen gayrimenkul ilanları TL'ye döndü

Dövizde yaşanan artış gayrimenkul ilanlarını da etkiledi. Son dönemde döviz cinsinden verilen ilanların sayısında düşüş yaşandı.

Hızla yükselen döviz kurları rekora doymuyor. Geçtiğimiz bir yıllık süreçte dolarda yüzde 29, euroda ise yüzde 25 oranında artış yaşandı. 2016 yılının Kasım ayından itibaren ise dolarda yüzde 21, euroda yüzde 17 oranında artış olması gayrimenkul satıcılarını da harekete geçirdi. Hürriyet Emlak verilerine göre, döviz cinsinden verilen ilan sayılarında Kasım ayında yaşanan yüzde 20 oranındaki düşüş Aralık'ta da devam etti. Ocak 2016 itibariyle yayında olan döviz cinsindeki ilan sayısı, toplam ilan sayısının yüzde 8'i oranına kadar düştü. Kullanıcıların filtreleme tercihlerine bakıldığında ise yine aramaların büyük bölümünün TL üzerinden yapıldığı görülüyor.

Lüks satışlarda tercih hala dövizden yana

Satılık konut ilanları incelendiğinde, özellikle İstanbul'da Boğaz hattındaki gayrimenkullerin döviz ile satılması dikkat çekiyor. Bebek, İstinye, Sarıyer, Çengelköy, Beykoz gibi semtlerde bulunan lüks malikanelerde dövizle satıştan vazgeçilmiyor. Şehrin merkezi bölgelerinde bulunan plazalarda ise yine dövizle satış söz konusu olmaya devam ediyor. Döviz ilanının en yaygın olduğu İstanbul ilçeleri sırasıyla Beşiktaş, Sarıyer, Bakırköy, Şişli, Kadıköy, Eyüp, Beykoz, Beyoğlu ve Üsküdar olarak öne çıkıyor. Yabancıya satış performansıyla dikkat çeken Muğla Bodrum ve Antalya Alanya da yine döviz cinsinden ilanların ön plana çıktığı diğer bölgeler arasında yer alıyor.