Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Döviz kurlarındaki belirsizlik konut satışlarını yavaşlattı

Küresel piyasalardaki ve döviz kurlarındaki oynaklık nedeniyle konut satışları yavaşlamaya başladı.

Küresel gayrimenkul franchising şirketi ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, döviz kurlarındaki oynaklığın konut piyasasına olan etkisi hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Döviz kurlarında meydana gelen iniş çıkışların kısa vadede kar maksimizasyonu yaşamayı arzu eden yatırımcıların konut piyasasından uzaklaşmasına neden oldu. Konut fiyatlarındaki oynak yapı konut yatırımcısını da küstürdü. Hal böyle olunca konut satışları da yavaşlama kaydetti.

Döviz kurlarında yaşanan ani artışlar sebebiyle gayrimenkul sektörü olumsuz etkilenmeye başladı. Oynaklığın sonucunda konut piyasasının geldiği son noktayı değerlendiren ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, bilhassa son birkaç aylık süreçte yaşanan hareketlenmenin ve ABD Doları’nın yılbaşından bu yana yüzde 10 ve euronun yılbaşından bu yana yüzde 13 değer artışı göstermesinin sonucunda yatırımcıların ‘acaba fiyatlar düşer mi? Şeklinde bir beklenti içine girdiklerine kaydetti.

Amerikan Doları’nın yüzde 10 seviyesinde, Euro’nun yüzde 23 seviyesinde ve altının da yüzde 20 seviyesinde artış gösterdiğine dikkat çeken ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, enflasyona bağlı olarak inşaat maliyetlerindeki artışların sürdüğünü, 2017 yılında bina maliyet endeksinin yüzde 20 artış gösterdiğini ve buna rağmen konut fiyatlarının sadece yüzde 11 oranında yükseldiğini ifade etti.
Geçtiğimiz yıl konut fiyatları İstanbul’da yüzde 7,4, Ankara’da yüzde 6,5 oranında artış gösterdi. Türkiye geneli konut piyasasında yatırımın en önemli noktaları olarak kabul edilen İstanbul ve Ankara’da tekrardan cazip hale geldi.

Atalay, döviz kurlarındaki belirsizliğin konut satışlarında bir yavaşlamaya neden olduğunu ancak döviz kurlarının stabil bir hal almasıyla konut yatırımcısının güvenli liman olarak yeniden konuta yatırım yapmaya devam edeceğini belirtti.