Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Döviz ve faizlerdeki yükseliş konut satışlarını düşürüyor

Yurt genelinde konut satışlarının bir önceki yıla kıyasla yüzde 14 gerilemesinin nedeni olarak artan döviz fiyatları ve yükselen konut kredisi faiz oranları gösteriliyor.

Yurt genelinde konut satışlarında düşüş yaşandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2018 Mart ayı konut satış istatistikleri raporundan elde edilen sonuca göre, konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14 oranında gerileme yaşadı.

Şubat 2018 TÜİK raporundan çıkan sonuca yıllık bazda konut satışlarında yüzde 5,4’lük bir düşüş yaşandığı kaydedilmişti. Geçen ayki verilere kıyasla bu ayki rapor çok daha kötü bir sonuç verdi. Konut kredilerinde faizlerin yükselmesinin ve döviz kurlarında yaşanan oynaklığın özellikle konut kredisi kullanılarak konut alımlarında ciddi düşüşlere neden olduğu görülüyor.

Konut satışlarında geçen aya ve bir önceki yılın aynı dönemine göre yaşanan düşüşe ek olarak ipotekli konut satışlarının da yıllık bazda yüzde 35 gerilediği kaydedildi. Özellikle konut kredili konut atışlarında yaşanan bu ciddi düşüşün nedenini uzmanlar döviz kurlarındaki belirsizliği ve banka kredisi faiz oranlarının sürekli yükseliyor oluşuna bağlıyor.

TÜİK 2018 Şubat ayı raporuna göre Şubat 2018 tarihinde yaşanan yüzde 5,4'lük düşüş 2018 yılı Mart ayında yüzde 14'e kadar yükseldi.
Konut satış istatistikleri hakkında açıklama yapan İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizameddin Aşa "lüks konuttan vazgeçilmesi gerekiyor " ifadesini kullandı.

Konut satışlarındaki düşüşten en çok etkilenen il ise Türkiye’nin en çok konut satılan ili İstanbul oldu. İstanbul TÜİK 2018 Mart ayı konut satış istatistiklerinden elde edilen sonuca göre, 18 bin 714 konut satışıyla yüzde 16.9 le en yüksek paya sahip oldu.