Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Dövizdeki artışa paralel arsa fiyatları da yükseldi

Dövizdeki ani artışlara paralel olarak arsa fiyatları da yükselmeye başladı.

EKN Group Yönetim Kurulu Başkanı Osman Eken dövizdeki artışın arsa fiyatlarını da yükseltmeye başladığını açıkladı. Eken, arsa fiyatlarının artışının ardından aynı şekilde konut fiyatlarında da önemli artışlar beklediklerin ekledi.

Dövizdeki artış devam ediyor. Son birkaç aydan bu yana yüzde 15’in üzerinde değer artırışı gösteren döviz, arsa fiyatlarının da yükselmesine neden oldu.

Eken, piyasaların şu an sadece dövize kilitlendiğini, buna karşın diğer yatırım araçlarında da ciddi fiyat hareketlilikleri olduğunu kaydetti.

Gayrimenkul yatırımı hep kazandırır

Son dönemde en fazla fiyat artışı olan yatırım ürünlerinden birinin arsa olduğunu ifade eden Eken, "Sürekli söylüyoruz; gayrimenkul her dönem kazandıran yatırım aracı. Şu anda da böyle. Özellikle son bir ay içerisinde değerli bölgelerdeki arsa fiyatlarının yüzde 20-25 gibi oranlarda artış gösterdiğini gözlemliyoruz. Bunun en önemli nedeni bu arsaları elinde tutanların istedikleri gibi fiyatlara yön verebilmesi. Çünkü arsa her dönem ihtiyaç ve hayat devam ettikçe değerine değer katmaya devam edecek.”şeklinde konuştu.

Konut fiyatlarında büyük artış bekleniyor

Dövizdeki hareketliliğin durmadığı, en azından fiyatların bu seviyede kalması durumunda, konut ve ticari projelerde önümüzdeki birkaç ay içerisinde fiyatlarda büyük artış beklediklerini söyleyen Eken, “Şu anda özellikle büyük şehirlerdeki stok durumları nedeniyle fiyatlar hemen revize edilemedi. Ancak, döviz maliyet kaleminde önemli bir unsur. Projeler birkaç ay içerisinde mutlaka yeni fiyatlarını piyasaya yansıtacaklar." ifadesinde bulundu.