Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Dövizi olan vatandaş da konut kampanyasından yararlandı

Döviz olan vatandaşlar da konut seferberliği kapsamında hayata geçirilen konutta yüzde 20 indirim kampanyasından yararlanmayı tercih etti.

Konut sektöründeki teşvik ve destekler binlerce ailenin konut satın almasını sağladı. Bu şekilde hem ertelenen alımlar gerçekleştirildi hem de konut sektörü uzun süredir özlediği canlılığa yeniden kavuştu. Kampanyanın başladığı tarihten sonraki ilk 10 gün içinde 2 binden falza vatandaş konut satın alma hayalini gerçeğe dönüştürdü. Dolar birikmişi olan vatandaş da konutta yüzde 20 indirim kampanyasından yararlanmayı tercih etti. Dövizi olan vatandaş bozdurup konut satın aldı.

Devlet eliyle yapılan konut teşviklerinden sonra gayrimenkul sektörünün üç büyük çatı kuruluşu tarafından başlatılan konutta yüzde 20 indirim kampanyası kapsamında binlerce vatandaş daire sahibi oldu.

Konut kampannyalarından ve indirimlerinden yararlanmak isteyenler birikmiş dövizlerini TL'ye çevirip konut satın almayı tercih etti. Henüz ilk günlerinden 2 bin satış yapılan kampanyanın sonunda konut satışlarında yeni bir rekora daha imza atılması bekleniyor.

Konut seferberliğinin başladığı günden itibaren konut kredileri kullanımları artış gösterdi. 11 Mayıs ile 18 Mayıs tarihlerinde ev almak isteyenler bankalardan 250 milyon TL tutarında konut kredisi kullandı. Uzun sürekli borca girmek istemeyen birikimi olan vatandaşlar ise vade sürelerini daha kısa tutmayı tercih etti.

24 Haziran seçimleri öncesinde yapılan çalışmalar kapsamında hükümet konut ve ofiste KDV oranını yüzde 18'den 8'e indirdi. Tapu harcında indirim uygulandı. Konut kredisi faiz oranları psikolojik seviye olarak belirlenen yüzde 1'in altına indirildi ve inşaat sektörünün çatı kuruluşları KONUTDER, İNDER ve GYODER tarafından konutta yüzde 20 indirim kampanyası başlatıldı. Konut sektöründe yapılan teşvikler sonrası sektörde hareketlilik yaşanmaya başladı

Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Başkanı Hacı Ali Taylan, konut teşviklerinin sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada konut satın almak isteyenlerin dolar bozdurarak alım yaptığını ifade ederek şu ifadeleri kullandı:

“İnsanlar değeri çok yükseldiği için dolarlarını yoğun şekilde bozduruyor. Bozdurulan dolarla gayrimenkule yatırım yapıyorlar. Vatandaşın konuta talebi arttı. Müşterilerimizde yüzde 30-35 oranında artış oldu. Ciddi oranda konut arayışı bulunuyor. Kararların ilk yansıması son derece olumlu. Talep ikinci el ve sıfır konutta yarı yarıya. Bankalara konut kredisi talebinde de ciddi artış yaşanıyor. Bizim kredili satış oranımız yüzde 30'lar seviyesinde.”