Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Dövizle satış ve kira sözleşmelerinde değişiklik

Dövizle satış ve kira sözleşmelerinde değişikliğe gidildi. Türk vatandaşı olmayan kişilerin, dövizle gayrimenkul satış ve kiralama sözleşmeleri yapabilecekleri duyuruldu.

Türkiye’de yerleşik Türk vatandaşı olmayan kişilerin dövize endeksli gayrimenkul satış ve gayrimenkul kiralama sözleşmeleri yapılabilecekleri duyuruldu. Karar bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımladığı yeni bir tebliğ aracılığıyla, Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Karara İlişkin Tebliğ'de bir değişiklik yapıldığı duyuruldu.

Türkiye’de yerleşik kişilerin kendi aralarında akdedecekleri gayrimenkul satış ve kiralama sözleşmelerinde ödeme yükümlülüklerini döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştıramayacakları tekrar edildi. Ancak tebliğde değişiklik yapıldı: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile vatandaşlık bağı bulunmayan Türkiye'de yerleşik kişilerin, alıcı veya kiracı olarak taraf oldukları gayrimenkul satış ve gayrimenkul kiralama sözleşmelerinde, sözleşme bedelinin ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülüklerinin döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılması mümkündür.”

YENİ KARAR İLE BİRLİKTE İSTİSNA TANINDI

Türk Lirası'nın Ağustos ayında dolara karşı 7,24'e kadar inerek rekor düşük seviyeye ulaşması, hükümetin birtakım önlemler almasına yol açmıştı. Alınan önlemler kapsamında Türkiye'deki bütün döviz bazlı sözleşmeler iptal edildi.

Daha önce alınan karar ile birlikte, Türkiye’de yaşayan kişilerin menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil olmak üzere her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde ödeme yükümlülüklerini döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak yapması yasaklanmıştı. Ancak bugün yapılan düzenleme ile Türk vatandaşı olmayanların döviz ile gayrimenkul kira ve satış sözleşmesi yapmasının önü açılıyor.

Daha önce de yabancı futbolcu sözleşmelerinin ve yurt dışı ile ilişkili lisans ürünlerini kapsayan sözleşmelerin döviz cinsinden yapılabileceği aktarılmıştı.