Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Dövizle sözleşme yasağına depozito muafiyeti

Yeni düzenleme ile kiracıların döviz üzerinden ödediği depozitolar yasaktan muaf tutuldu. Buna göre sözleşme bitiminde kiracılar depozitoyu döviz üzerinden alabilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından dövizle sözleşme yasağında düzenlemeye gidildi. Konut ve işyerlerinin döviz ile kiralanmasını yasaklayan düzenleme ile ilgili tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı ve resmen yürürlüğe girdi.

Tebliğ ile birlikte kiracıların konut ve işyeri kiralarken mülk sahibine dolar, euro gibi döviz üzerinden ödemiş oldukları depozitolar yasaktan muaf tutuldu. Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre; kiracılar, vermiş oldukları depozitolarını, sözleşme süresinin bitiminde mülk sahibinden döviz olarak geri alabilecek. Ancak yeni kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden depozito ödemesi yapılamayacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğde yer alan diğer değişiklikler ise şöyle:

  • Havalimanı ve limanlardaki gümrüksüz satış mağazaları döviz ile kiralanabilecek.
  • Türkiye’de yaşayan yabancılar ve yabancı şirketlerin ofis ve temsilcilikleri, döviz üzerinden kiralama ve satış gerçekleştirilebilecek.
  • Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan belgeli konaklama tesislerinin işletilmesi amacıyla kiralama sözleşmeleri döviz üzerinden ya da dövize endeksli olarak gerçekleştirilebilecek.