Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Dövizle sözleşmeye yeni düzenleme geldi

Hazine ve Maliye Bakanlığı, sözleşmelerde TL’ye geçişle ilgili açıklama yaptı. Düzenleme, yalnızca Türkiye’deki yerleşik kişiler arasında yapılan sözleşmeleri kapsayacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, sözleşmelerde TL’ye geçişle ilgili açıklamada bulundu. Söz konusu açıklamada, döviz üzerinden yapılan sözleşmelerin TL'ye çevrilmesine ilişkin kararname hakkındaki düzenlemenin yalnızca Türkiye’de yerleşik kişiler arasında yapılan sözleşmeleri kapsayacağı belirtildi.

Dövizle mal ithal edip Türkiye’de satan ya da işleyip ihraç eden şirketlerin sözleşmeleri kapsam dışında tutulacak. Dövizle girdi maliyeti olmayanların sözleşmeleri TL’ye dönecek.

KAPSAMI EN KISA SÜREDE BELİRLENECEK

Hazine ve Maliye Bakanlığı; Türk Parası Kıymetini Koruma ile ilgili kararnamenin kapsamının ekonomik faaliyeti sıkıntıya sokmayacak biçimde, ilgili kamu kurumlarının ve diğer paydaşların görüşleri de dikkate alınarak en kısa süre içerisinde belirleneceğini ifade etti.

BAZI SÖZLEŞMELER KAPSAM DIŞI BIRAKILACAK

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada; dövizli sözleşme yasağından istisna tutulacak hallerin kapsamı belirlenirken “döviz cinsinden girdi maliyetler veya yükümlülüklerin değerlendirmeye alınacağını” vurgulandı. Bir kısıtlamaya tabi tutulmadan döviz kredisi kullanabilen ve döviz cinsinden yükümlülük altına giren Türkiye’de yerleşik kişilerin yaptığı sözleşmeler, dövizli sözleşme yasağı kapsamına girmeyebilir. Detaylar, yine bakanlık tarafından açıklanacak ve netleşecek.

KARARNAME İLE HANGİ KARARLAR ALINMIŞTI?

Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar ile menkul ve gayrimenkul alım satım ile kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden belirlenmiş bedellerin 30 gün içinde TL’ye dönüştürülmesini öngörüyor. Yeni bedeller, Bakanlıkça belirlenen haller dışında, TL olarak taraflarca yeniden tespit edilecek.

Kararname kapsamında alınan karar; menkul ve gayrimenkul alım satımı, taşıt ve finansal kiralama olmak üzere her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde geçerli olacaktı.