Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Düğün sezonunun açılışı mobilya sektörünü canlandırdı

Türkiye’de düğün sezonunun açılmasıyla birlikte mobilya sektöründeki satışlarda en az yüzde 25 artış yaşanması bekleniyor.

Her yıl binlerce kişi evleniyor. Yeni yuva kuran bireyler yaşadıkları mutluluklarına evlerini de ayak uydurabilmek için mobilya seçimlerine ve özelliklerine çok dikkat ediyorlar. Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı Nuri Öztaşkın, Türkiye’de düğün sezonunun açılmasıyla birlikte satışlarda yüzde 25 artış yaşanmasını beklediklerini söyledi.

“Birçok sektörü aynı anda canlandıracak başka bir kuvvet yok”

Evliliğin başlı başına bir ekonomi olduğuna değinen Öztaşkın, aynı anda birçok sektörde canlılık oluşturabilecek başka bir kuvvet olmadığını ve düğün sezonuyla birlikte, emlaktan, mobilyaya, beyaz eşyadan turizme kadar birçok sektörün canlanma yaşadığını ifade etti.

Öztaşkın, düğün mevsiminin açılmasıyla birlikte mobilya sektöründe en az yüzde 25 bir artış yaşanmasını beklediklerini ve ekonomik dalgalanmaların evlilik hazırlıklarını sekteye uğratmadığını belirterek geçen sene KDV indiriminin yaratmış olduğu olumlu etkilere de değindi.

“KDV indirimi teşviki ile geçen yıl 100 bin kişilik istihdam sağlandı”

KDV indiriminin sona ermesiyle sektörün geçen yıla kıyasla ivme kaybettiğini ifade eden Öztaşkın, geçen yılki indirimle birlikte mobilya sektöründeki en büyük sıkıntıların başında yer alan kayıt dışılığın önüne geçildiğini ve bu süreçte 100 bin kişilik ek istihdam sağlandığını bildirdi.

"KDV indiriminin yeniden yürürlüğe girmesi sektörde ciddi bir katma değer yaratır"

Öztaşkın, hükümeti gündemindeki “mini paket” çalışmaları kapsamında, Türkiye’nin cari açık vermeyen ender lokomotif sektörlerinden biri olan mobilya sektörünün ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulacağını ve bu düzenlemenin yakın zamanda yeniden gündeme gelmesini beklediklerini, KDV indiriminin yeniden başlatılasının mobilya sektörü açısından ciddi bir katma değer yaratacağını ifade etti.

Özellikle yeni evelenecek çiftler ev mobilyalarına çok büyük özen gösteriyor. Günümüzde mobilya tercihler ise gelenekselden modern ve zıt çizgilere kaymış durumda. Konfor ise her zaman birinci planda tutuluyor.