Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Eğlence merkezi Ankapark 29 yıllığına kiraya verildi

Ankara’daki dev eğlence merkezi Ankapark, 29 yıllığına kiraya verildi. İhaleyi alan firma, Ankapark için yıllık 26 milyon 400 bin TL ödeyecek.

Ankara’daki dev eğlence merkezi Ankapark, 29 yıllığına kiraya verildi. Hürriyet Gazetesi’nden Murat Yılmaz’ın haberine göre, ihaleyi tek teklif veren Çin ve Türk ortaklığından oluşan GBM Ticaret-Çelik Ortak Girişim Grubu aldı. Firma, daha önce de Ankapark için teklif vermiş ancak eksik evraktan dolayı ihale ertelenmişti.

YILLIK 26 MİLYON 400 BİN TL KİRA BEDELİ

GBM Ticaret-Çelik Ortak Girişim Grubu, sadece temapak için teklif verdi. İhaleyi alan firma, her yıl Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne 26 milyon 400 bin TL artı ÜFE ve TÜFE artışına göre ödeme yapacak. Ayrıca parka giriş ücreti ile içindeki oyuncaklara biniş ücreti gelirinin yüzde 3’ü de belediyeye verilecek.

Ankapark sınırları içerisinde kalan bölüm için belirlenen muhammen ihale bedeli 765 milyon 600 bin TL olarak belirlenirken hayvanat bahçesinin muhammen bedeli ise 719 milyon 759 bin 200 TL olarak belirtilmişti. Sadece temaparka teklif verildiği için proje kapsamında hayata geçirilen hayvanat bahçesi, belediye tarafından ayrı olarak değerlendirilecek.

Ankapark’ta açık otoparkının üzerine inşa edilen güneş enerjisi panelleri de Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde kaldı. Güneş enerjisinden üretilecek olan elektrikle yılda 13 milyon TL gelir elde edilmesi planlanıyor.

ÇİN’DEN HER YIL TURİST GELECEK

Ankapark’ta asgari bin kişinin istihdam edileceği düşünülüyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Faruk Erciyes ihale sonrası yaptığı konuşmada, her yıl Çin’den turist geleceğini açıkladı. Erciyes; birinci yıl 100 bin, ikinci yıl 200 bin, üçüncü yıl ise 500 bin turistin geleceğini ifade etti.