Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Ekim ayında konut satışları düştü

Ekim ayı konut satış istatistiklerine göre, konut satışlarında yüze 5 oranında düşüş yaşandığı görüldü.

Ekim 2017’ye ilişkin konut satış istatistikleri pek de sevindirici sonuçlar vermedi. Ekim ayı içinde yapılan satışlar yüzde 5 düşüş yaşadı.

Yıl içinde sağlanan teşvikler ve büyük kampanyalar ile tapu harçlarındaki indirim yıl geneline yayılan satışların artmasını sağladı. Ancak ekim ayı konut satış istatistiklerine göre konut satışında yüzde 5’lik bir düşüş rapor edildi.

Konut talebinin öne çekilmesinin Ekim ayında düşüş yaşanmasına neden olduğu belirtilse de sektörde yaşanan düşüşün asıl nedeninin Ekim ayında faiz artışı olduğu söyleniyor.

2017 sonunda satışlar ne yöne kayar?

Artan faiz özellikle yatırımcıyı sektörden uzaklaştırmış durumda. Yatırımcının sektörden çıkışı ise kent merkezinin dışına çıktıkça daha kendini yoğun hissettiriyor. Çünkü faiz artınca yatırımcı konut alıcıları, konut yerine mevduat gibi başka yatırım araçlarına kaymış. Bu nedenle artık sektörde sadece yaşamak için konut alımı devam ediyor. Bu durum da yeni stokların eklendiği sektörde stok erime hızının yüzde 3.2’lere kadar gerilemesine neden oldu.

Dolayısıyla canlanma için faizlerin yeniden yüzde 1'lerin altına düşmesi çok önemli. Şayet yıl bitmeden konut alıcısını teşvik eden yeni bir kampanya veya kolaylık sağlanamazsa satışların yıl sonunda hep dillendirilen 1.5 milyona gelmesi zora girebilir. Bu durumda ise en parlak tablo 1 milyon 400 bin adetler olarak görünüyor.