Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Ekoklinker, yapılardaki ses yalıtımını maksimuma çıkaracak

Işıklar Yapı Ürünleri, geliştirdiği yenilikçi ürünü Ekoklinker ile ısı ve ses yalıtımında rekor seviyelere ulaşmayı hedefliyor. Şirketin bu yılki satış hedefi 50 bin ton.

Türkiye’nin en büyük endüstrilerinden biri haline gelen inşaat sektörü için yenilikçi bir yapı ürünü geliştirildi. Işıklar Yapı Ürünleri tarafından iki yıllık Ar-Ge çalışması sonucu ortaya çıkan Ekoklinker isimli ürün, özel fırınlarda 1000 derecede pişirilen klinker tuğlanın iç kısmına mineral yün yerleştirilerek üretiliyor. Bu sayede yüksek ısı yalıtımı ve ses izolasyonu sağlıyor. Geleneksel duvar tiplerine göre çok daha ince olan Ekoklinker, yapıların sahip olduğu metrekarenin de artmasına imkan veriyor.

42 desibellik sesi engelleyebiliyor

Türkiye’de inşaat sektörünün sürekli büyüme gösterdiğini, ancak kullanıcılara konforlu yapılar sunmak konusunda hala zayıf kalındığını ifade eden Işıklar Yapı Ürünleri Genel Müdürü Özgür Üzeltürk, “Milyon liralık evlerde dahi yan dairedeki kişinin konuşmaları duyuruluyorsa bir problem var demektir” dedi.

Şehir gürültüsünün, komşu yapılardan gelen seslerin, ev araçları, asansör ve sıhhi tesisat gürültüleriyle birleşerek yaşam konforunu ortadan kaldırdığını ifade eden Üzeltürk, Ekoklinker’in sahip olduğu yoğunluk ve içindeki mineral yün sayesinde 42 desibellik sesi engelleyebildiğini söyledi.

Ekoklinker yüzde 50 enerji tasarrufu sağlıyor

Ülke olarak enerjide dışa bağımlılığımızın hala çok yüksek olduğuna değinen Üzeltürk, bu tüketimin yüzde 40’ının konutlarda harcandığını ve bunu doğru yapı ürünleri ile azaltabilmenin mümkün olduğunu söyledi.

Geleneksel duvar tipleri ile karşılaştırıldığında Ekoklinker’in yüzde 50 dolayında bir enerji tasarrufu sağladığını açıklayan Üzeltürk, bu performansın tüm iklim bölgelerinde geçerli olduğunun altını çizdi. Ekoklinker duvar sisteminin mantolama sistemine nazaran daha da uzun ömürlü bir alternatif olacağını belirtti.

Ekoklinker, ısı ve ses yalıtımının yanı sıra, ince yapısı sayesinde yapılarda 1 ila 3 metrekarelik alan kazanımı sağlıyor. “Bu rakam tek bir yapı için çok fazla anlam ifade etmeyebilir. Ancak çok katlı ve yüksek adetli yapılarda yüksek kar rakamlarına ulaşılıyor.” diyen Üzeltürk, 100 dairelik bir projede ekstradan 3 daire için alan yaratıldığını söyledi.

Depreme karşı dayanıklı

Ar-Ge çalışmaları sırasında Türkiye’nin deprem kuşağında olması durumunu da göz önünde bulundurduklarını belirten Üzeltürk, Ekoklinker’in yoğun ve sağlam yapısı ile yüksek basınca karşı çok dayanıklı olduğunu, aynı zamanda normal duvarlara göre 3-5 kat daha fazla çekme dayanımı olduğunu söyledi. Yüksek derecede pişen ürün yangına karşı da oldukça dayanıklı.

Düzgün bir yapıya sahip olan Ekoklinker, duvarların kolay ve hızlı örülmesini sağlarken, geleneksel ve gelişmiş sıva sistemleriyle de uyum sorunu yaşamıyor. Bu sayede inşa süresi de kısalıyor.

2016'da 50 bin ton satılacak

Işıklar Yapı Ürünleri’nin iki ayrı fabrikada yılda 180bin ton üretim yapabildiğini söyleyen Özgür Üzeltürk, şuan için üretimin 4’te 1’ini Ekoklinker’e ayırdıklarını ifade etti. 4 ay önce ortaya çıkan Ekoklinker’in şimdiden önemli projelerde tercih edilmeye başladığını da belirten Üzeltürk, 2016 yılında 50 bin ton satış hedeflediklerini söyledi. Ürünün satış fiyatı geleneksel duvar tipleri ile aynı rakamlarda seyrediyor.

30 ülkeye yapı ürünleri ihracatı gerçekleştirdiklerine değinen Üzeltürk, Ekoklinker’i öncelikle Bulgaristan, Romanya, Gürcistan, İran ve Irak gibi komşu ülke pazarlarına sunacaklarını açıkladı.

"Kentsel dönüşüm avantaj olarak görülebilir"

Yapı içi konforun sadece konutlar için değil oteller, sağlık merkezleri ve eğitim kurumları için de büyük önem arz ettiğini vurgulayan Üzeltürk, bu alanlarda sessiz alan ihtiyacının çok daha fazla olduğunu iletti.

Dünyada artık sadece çevreci yapıların oluşması gerektiğini vurgulayan Üzeltürk, bu anlamda kentsel dönüşümün bir avantaj olabileceğini söyledi.