Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Elmas: Geleneksel konut talebi güçlü bir şekilde devam ediyor

Geleneksel konut talebinin güçlü bir şekilde devam ettiğini belirten Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “Şubat 2018'e rağmen bu yıl daha başarılı geçecek” dedi.

Konutder ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, Şubat 2018 konut satış istatistikleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Şubat ayında Türkiye genelinde gerçekleşen konut satışı sayısı yüzde 5.4 azalış ile 95 bin 953 adet oldu.

Açıklanan rakamların geçen yıla oranla düşük kalsa da satışların 96 bin bandında seyretmesinin önemli olduğunu belirten Elmas, “Kampanyalı ve peşin satış sisteminin bu süreçte daha avantajlı olduğunu ve tüketicinin buna yöneldiğini görüyoruz. Kişiye özel ödeme planları ve peşin alımdaki ciddi indirim oranlarıyla konut satışlarının önümüzdeki aylarda yükseleceğini öngörüyoruz. İster oturmak için alanlar ister yatırım yapmak isteyenler bu fırsatı kaçırmamalı” dedi.

DÜŞÜK FAİZ KONUT SATIŞINI ARTIRIR

Şubat 2018’de geçen yılın aynı dönemine göre ipotekli satışlarda 27 bin konut satışı ile göre yüzde 27.8 oranında düşüş yaşandı. Elmas, “Vatandaşın daha rahat konut alabilmesi için faizlerin aşağıya çekilmesi lazım. Bankalar bu konuda elini taşın altına koyarak faizler konusunda rahatlatıcı adımlar atmalı” diye konuştu.

2018 YILINDA YABANCIYA REKOR SATIŞ BEKLENTİSİ

Elmas, yabancıya konut satışlarının düzenli bir biçimde arttığını ifade etti. Şubat 2018’de geçen yılın aynı dönemine göre yabancıya konut satışında yüzde 32.4 oranında artış ile bin 729 adet konut satışının gerçekleştiğinin altını çizen Elmas; “2017 yılında yabancıya rekor seviyede konut satışı gerçekleştirmiştik. 2018 yılında da yabancıya satışların rekor düzeyinde artarak süreceğini görüyoruz” dedi.

Yabancıya satıştaki yükselişin, yabancının içte ve dıştaki algı operasyonlarına rağmen Türkiye’ye güvendiğini gösterdiğini vurgulayan Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, “Bu yükseliş, Eximbank imkânlarından da yararlanılmasıyla hem ülke hem de sektör adına beklentimizin üstüne çıkacak” ifadelerini kullandı.

BU YIL DAHA BAŞARILI GEÇECEK

Elmas, Türkiye'deki hızlı kentleşme sürecinin gayrimenkul sektörünün geleceğinin parlak olacağının bir göstergesi olduğunu belirtti. 2018 yılında hayata geçmesi planlanan konut sandığı sayesinde dar gelirli vatandaşların da konut sahibi olmasının önünün açılacağını belirten Elmas, devam eden sektör yatırımlarının, Türk ekonomisine ivme kazandırmaya devam edeceğini vurguladı.