Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Emlak Bankası kararı inşaat sektörünü sevindirdi

BDDK, Emlak Bankası’nın kuruluşuna onay verdi. Sektör temsilcileri kararın hem kendileri adına hem de ülke adına sevindirici olduğunu ifade etti.

Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın kuruluşu için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) onay verdi. 18 yıl aradan sonra Türkiye Emlak Katılım Bankası’nın faaliyet izni almasının sadece inşaat sektörü için değil Türkiye için de önem teşkil ettiğini belirten Nef Yönetim Kurulu Başkanı Erden Timur, bankanın öncelikle deprem tehlikesine karşı riskli yapıların güçlendirilmesi, ada ve mahalle bazında kentsel alanların dönüştürülmesi için yerel yönetimlere yönelik projelerin finasmanına yeni yöntemler üreteceğini umduklarını ifade etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da vurguladığı gibi yılda 300 bin konutun dönüşmesinin hedeflendiğini söyleyen Erden Timur; “Burada hem konut geliştiricilerin hem de tüketicilerin finansmana ulaşımının kolaylaşması, finansmanın çeşitlenmesi işlerin daha da hızlı yürütülmesi adına önemli” şeklinde konuştu.

Yeni kurulan bankanın özellikle gayrimenkul sektörüne her türlü nakdi ve gayri nakdi finansman sağlayabilecek yeterlilikte olması, Hazine Müsteşarlığı ve T.C. Merkez Bankası ve kuruluş birlikleri nezdinde oluşturulan bir sözleşme kapsamında piyasa yapıcılığı üstlenebiliyor olmasının önemine dikkat çeken Timur; “Bu, sektörde yeterlilik sahibi markaların ayrışmasını, sektörün daha da güçlü hale getirilmesini sağlayacaktır” dedi.

EMLAK BANKASI SEKTÖRE NEFES ALDIRACAK

Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ise Emlak Katılım Bankası’nın hakediş ve yeterlilikleri yüksek markaların çeşitli finansal argümanlara daha hızlı ulaşmasını sağlayacağına ve tüketiciye sunulan ürünlerin finansal maliyetlerini minimize edeceğine dikkat çekti.

Emlak Katılım Bankası’nın hem sektör hem de Türkiye için sevindirici bir haber olduğunu vurgulayan Ziya Yılmaz; “Bankanın kentsel dönüşüm başta olmak üzere bütün şehirlerimizde sağlam, planlı yapılaşmanın önünü açacağını düşünüyorum. Yeni kurulan bankanın gayrimenkul sektörüne her türlü nakdi ve gayri nakdi finansman sağlayabilecek yeterlilikte olması, piyasa yapıcılığı rolünü üstlenecek olması bu anlamda önemli. Bu, sektörde yeterlilik sahibi markaların ayrışmasını da sağlayacaktır. Öte yandan sektörün üzerindeki finansman yükü hafifletilir ise odaklanılacak yabancıya konut satışı ile ihracatımıza yapılacak katkının artırılacağı, ülkemizin konut satışında da uzun yıllar birinci olmaya devam edeceği aşikar” ifadelerini kullandı.