Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Emlak Bankası konut kredisi satacak

Murat Kurum, konut kredilerinin ikincil piyasada alınıp satılmasına yönelik çalışmaların olduğunu açıkladı. “Emlak Bankası’nın ana sözleşmesinde var” dedi.

Konut satış rakamları, alım iştahının devam ettiğini ve uygun ödeme koşulları sağlandığında alımın devam ettiğini gösteriyor. Ancak yüksek banka kredi faizleri ile bankaların kredi verirken yeni kaynak üretmede zorlanması tüm sektörleri olduğu gibi konut sektörünü de doğrudan etkiliyor.

Yeni Şafak’tan Mine Açar'ın haberine göre; son günlerde yeni kaynakların oluşturulması için yurt dışında sıkça uygulanan bir model konuşulur oldu. Yeni modelde konut ve kamu yatırımları için kullandırılan kredilerin ikincil piyasada satılması. İlk uygulamanın da duyurusu yapıldı. 3 kamu ve 1 özel banka 3.5 milyar liralık Vadeye Dayalı Menkul Kıymet ihracı yapacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; konut kredilerinin yeniden satılmasının sisteme ilave kaynak üreteceğini açıkladı. Bu konunun Emlak Bankası’nın ana sözleşmesine koyulduğunu söyleyen Murat Kurum; “Emlak Bankası'nda da banka alacaklarının ikincil piyasada paraya çevrilmesine yönelik bir düzenleme yapılıyor. Dolayısıyla biz de Emlak Bankası'nda inşallah bunu üreteceğiz. Bu manada sektör adına olumlu bir gelişme olacak” ifadelerini kullandı.