Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Emlak Bankası yeniden faaliyete giriyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Emlak Bankası’nın tekrardan aktif duruma getirilmesine yönelik başvuruların yapıldığını açıkladı. Emlak Bank geri geliyor!

2001 yılından bu yana aktif olmayan ve bankacılık yetkileri sonlandırılan Emlak Bankası’nın yeniden aktif hale getirilmesi planlanıyor. 17 yıllık uzunca bir aradan sonra Emlak Bankasının yeniden faaliyete geçirilmesi hedefleniyor.

Emlak Bankasının yeniden aktif hale getirilmesine ilişkin açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bankanın tekrar aktif duruma geçirilmesine yönelik başvuruların değerlendirmeye alındığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabinesinin 400 projeyi içeren 100 günlük süreci kapsayan faaliyet planını kamuoyu ile paylaştı. 100 günlük eylem planları arasında 2001 yılında bankacılık yapma yetkisi alınan Emlak Bankası’nın geri dönüşünü de duyurdu.
20 milyon TL’lik yatırım ile 1926 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından hayata kazandırılan Emlak Bankası, yurdun birçok bölgesinde konut projeleri yaşama geçirdi.

3 Temmuz 2001 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan madde ile Emlak Bankasının bankacılık yetkileri sona erdirilmişti.
1980’li yılların sonlarında ismi yolsuzluk iddialarına karışan ve sıkça gündeme gelen kurumun bankacılık işlemleri yapma yetkisi 3 Temmuz 2001 tarihinde tamamen sona erdirildi. Emlak Bankası bünyesinde aktif olarak faaliyet gösteren şubeler de o dönemde Ziraat Bankası ve Halkbank’a devredildi.

Geçen süre zarfında yapılan tasfiye çalışmaları kapsamında bankanın tüm borçlarını ödediği ve alacaklı pozisyona geldiği tespit edildi. Elde edilen verilere göre, Emlak Bankasının alacak değerleri 123 milyon TL seviyesine erişti. 2015 yılında vergi rekortmenleri listesinde 100. Sırada kendine yer bulan Emlak Bankası 2014 yılı içerisinde ise vergi rekortmenleri listesinde de 91. Sırada kendini gösterdi. Emlak Bankasının sermayesi de faaliyete geçmesi için aranılan şartları karşılar konuma yükseldi. Kısa süre içerisinde Emlak Bankasının yeniden aktif olması ve hizmet vermesi hedefleniyor.