Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Emlak danışmanlığında kayıt dışı dönem sona eriyor

Emlak danışmanları yeni Emlak Yasası ile birlikte mesleki kimliğe ve yasal bir işe sahip olacaklar. Kayıt dışı emlakçıların sektördeki varlığına da son verilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından 05.06.2018 tarih ve 30442 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Taşınmaz Ticareti yönetmeliği düzenlemesinin yürürlüğe girmesiyle birlikte emlak sektöründe birçok kural adeta baştan yazıldı.

Emlak sektöründe aktif olarak rol alan emlak danışmanlarının yeni yönetmelikle birlikte yasal bir işi ve yeni bir kimliği olacak.
Yeni yönetmelikle birlikte emlak sektöründe Yetki Belgesi ve Mesleki yeterlilik belgesi sahibi olmayanlar Emlak Danışmanlığı mesleğini yapamayacaklar. Böylece sayısı her geçen gün artış gösteren kayıt dışı emlakçıların da önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Taşınmaz Ticareti Hakkındaki Yönetmelikte işletmeler artık ek iş olarak gördükleri emlak danışmanlığı işini ikinci bir işi yapamayacaklar.
Yeni yönetmelikte yer alan maddeye göre bundan sonraki süreçte artık Emlak Danışmanlarının bir işi var.

Emlak Danışmanlık hizmetleri adı altında kişiler ve firmaların yapmış veya yapacak olduğu Emlak Danışmanlık işleri yasal bir konuma yükseliyor. Bu şekilde kayıt dışı emlak danışmanlığı yapanlara da çok ciddi cezai yaptırımlar uygulanacak. Kayıt dışı olarak ya da ek iş olarak emlak danışmanlığı yapma devri tamamen bitiyor. Sektörde kurallar yeni baştan yazılıyor.

Yönetmelikle birlikte emlak sektöründe uzman sorumluluk sahibi yetki belgeli kayıtlı Emlak Danışmanları dönemi başlıyor.