Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Emlak Gelir Vergisi ödemelerinde ikinci taksit dönemi başlıyor

Gayrimenkul sahiplerinden her yıl iki defa tahsil edilen emlak gelir vergisi ödemelerinde ikinci taksit dönemi başladı.

Konut ve işyeri sahiplerinden her yıl iki defaya mahsus olmak üzere tahsil edilen emlak vergisinde ikinci dönem ödemeleri önümüzdeki hafta içinde başlayacak. İkinci taksit ödemelerini belirtilen süre zarfında ödemeyen vatandaşlardan ceza alınacak. Gayrimenkulün kayıtlı bulunduğu vergi dairelerinden ya da internet bankacılığı ile ödeme işlemleri yapılabilecek. Gayrimenkul Gelir Vergisi ikinci taksit ödeme işlemlerini son günlerde oluşabilecek yoğunluğu hesaba katarak erken dönemde ödemek gerekiyor.

Konut veya işyeri şeklindeki gayrimenkul değerini satarak ya da kiraya vererek gelir elde eden vatandaşlardan her yıl Gayrimenkul Gelir Vergisi tahsil ediliyor. Bahsi geçen vergi çeşidinin ikinci taksit ödemelerinin de ikinci haftadan itibaren ödemelerinin alınmaya başlanacağı duyuruldu.
Emlak Gelir Vergisi bazı özel durumlar dışında bütün vatandaşlardan tahsil ediliyor. Ancak belirli bir gelirin altında kalan ve tek evinde oturan emekli vatandaşlardan Gayrimenkul Gelir Vergisi tahsil edilmiyor.

5 sene içerisinde elden çıkarılan gayrimenkuller için de Emlak Gelir Vergisi ödeniyor. Geçen yıl içinde yapılan konut ve işyeri şeklindeki gayrimenkul değer satışlarından elde edilen istisnai tutar 11 bin lira olarak belirlendi.

Önümüzdeki hafta başlayacak olan emlak vergisinin ikinci taksit ödemeleri 31 Temmuz 2018 tarihine kadar devam edecek. Düzenlemeye göre beşinci yıldan sonra elden çıkarılan gayrimenkuller için değer artış kazancı vergisi ödenmeyecek.

Emlak Gelir Vergisi ikinci taksit ödemeleri 1 Temmuz ile 31 Temmuz 2018 tarihleri arasında bağlı bulunan vergi dairelerinden yapılabilecek. Vatandaşlar Gayrimenkul Gelir Vergisi ikinci taksit ödemelerini ayrıca internet bankacılığı aracılığıyla da yapabilecekler.
Gayrimenkul Gelir Vergisi ilk taksit ödemeleri ise bu yıl mart ayında gerçekleştirilmişti.