Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Emlak Konut GYO: Envanter çalışması yapılıyor

Emlak Konut GYO’dan stokları eritmeye yönelik çalışmalarla ilgili haberlere karşılık açıklama geldi. Sadece envanter çalışması yapıldığı belirtildi.

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) konut sektöründeki stokların eritilmesine yönelik Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklamada bulundu. Açıklamada, sektör temsilcileri KONUTDER, GYODER, İNDER ile Emlak Konut’un bir envanter çalışması yaptığı, ancak bunun dışında herhangi bir çalışmanın yer almadığı ifade edildi.

Bloomberg’de yer alan haberde, konut sektöründeki stokların eritilmesine dair bir çalışma başlatıldığı, bu çalışma kapsamında Emlak Konut GYO’nun kendi değerlediği fiyatlarla stoktaki konutları satın alacağı ifade edilmişti. Ödenecek olan bedelin yüzde 70’i ile firmaların banka borcu kapatılırken, kalan yüzde 30’luk bedelin ise firmalara verilip kendi işlerinde kullanmasının sağlanacağı belirtilmişti.

LÜKS KONUTLAR KAMPANYAYA DAHİL DEĞİL

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunmuş, söz konusu paketin tamamen Maliye ve Hazine Bakanlığı'nın kontrolünde olduğunu, Emlak Konut'un adının geçmesine rağmen bütün görevlendirmenin Bakanlık tarafından yapılacağını ifade etmişti. Sektöre sağlanacak olan kaynağın önümüzdeki günlerde belli olacağını söyleyen Nazmi Durbakayım, stok eritme kampanyasına lüks konutların dahil olmayacağını beşirtmişti.

Emlak Konut GYO’dan KAP’a yapılan açıklama şöyle…

Sektör temsilcileri KONUTDER, GYODER, İNDER ve Emlak Konut tarafından ülkemizdeki tamamlanmış bağımsız bölümlerin tespitine ilişkin bir envanter çalışması yapılmaktadır. Çalışmaya yönelik kamuoyunda çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır.