Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Emlak Konut GYO'nun tarihi kampanyasıyla 4 bin 500 ev sahibini buldu

Emlak Konut GYO'nun 240 ay vadeyle konut sahibi olma imkanı sağlayan tarihi kampanyası kapsamında yaklaşık 4 bin 500 konut satıldı.

15 Temmuz sonrasında olası bir ekonomik krizi önlemek ve gayrimenkul sektörünü canlandırmak amacıyla başlatılan kampanyalar, yatırımcının büyük ilgisiyle karşılaştı. İlk kampanyayla büyük ciro elde edilmesinin ardından Şubat ayında yeni bir kampanyaya start veren sektör temsilcileri, kampanya kapsamında yatırımcılara 240 ay vede imkanı sundu.

Emlak Konuyt GYO önderliğinde, KONUTDER ve GYODER'in desteğiyle yatırımcıya sunulan kampanyadan faydalanmak isteyen yatırımcılar, kampanya başlladığı günden itibaren satış ofislerine akın etti. 1 Şubat-31 Mart tarihleri arasında geçerli olacak kampanyanın ilk 40 gününde Emlak Konut projelerinden 2 bin 470 ev, GYODER ve KONUTDER'in projelerinden ise 2 bin konut ve 279 ofis satıldı ve toplamda 4 milyar 900 milyon lira ciro elde edildi.

240 ay vade Türk yatırımcısına fazla geldi

Büyük ilgi gören konutta ikinci tarihi kampanya ile 240 ay vadenin önü açılsa da Türk yatırımcısı için 240 ay vadeli ödeme planı uygun olmadı. 20 yıl vadeli sisteme alışamayan yatırımcıların yüzde yüzde 53'ü 60 ay vade, yüzde 27'si 120 ay vade ile gayrimenkul sahibi oldu. Satışlarda peşin alım oranı yüzde 10 olurken, 240 ayın da dahil olduğu 10 yıl üstü vadelendirme yüzde 10'luk dilimde yer aldı.

Yatırımcı 'hayatımız boyunca borç mu ödeyeceğiz' diyor

Kampanya döneminde tüketicilerin 240 ay vadeyi talep etmediğini belirten GYODER Başkanı Aziz Torun, “Biz Torunlar İnşaat olarak 5. Levent projemizde bir ayda 60 ev sattık ve yaklaşık 80 milyon lira ciro elde ettik. Bunların içinde 240 ay hiç yok. Diğer şirketler de tablo benzer. İnsanlar 120 ay ve 240 ayı kıyaslıyor ve ufak bir taksit farkı için 10 yıl borçlanmak istemiyor. Konut alıcısı peşinat tutarını yüksek tutarak banka kredisine konu olacak oranı azaltma peşinde. Kısa vade seçilip faiz yükü hafifletilmek isteniyor. Tüketici ‘hayatım boyunca borç mu ödeyeceğiz' diye düşünüyor” dedi.

240 ay vade sistemine zamanla alışılacak

KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik ise “Bundan 10 yıl önce 3 yıl vade vardı, zamanla 5 yıl, 7 yıl oldu. Bugün için 20 yıl vatandaşa çok uzun geldi. Türk halkı oturduğum ev benim olsun ve borcu erken bitsin diyor. O nedenle bu kampanyada 20 yıl vade öne çıkmadı. Ama zamanla yerleşecektir. Bunu bir kazanım olarak görmek gerekiyor. İlerde faizler düşünce 20 yıl vadelendirme önemli bir yer tutacak. Biz Kayabaşı'ndaki Adım İstanbul projemizde kampanya kapsamında 100 ev sattık, 1 ya da 2 evde 240 ay vade seçildi" diye konuştu.