Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Emlak ofislerine teknik donanım zorunluluğu getirildi

Yeni emlak yasasıyla birlikte gayrimenkul ticaretinin kuralları sil baştan yazıldı. Emlakçılara yetki belgesi ofislere de teknik donanım zorunluluğu getirildi.

Uzun süredir emlak ve konut sektörünün gündemindeki yerini koruyan yeni emlak yasasının resmen uygulamaya girmesiyle birlikte emlakçılık sektörünün kuralları adeta sil baştan yazıldı.

Yeni yasanın resmen çıkmasıyla birlikte hem emlakçılarda aranan standartlar yükseldi hem de emlak ofislerinde! Bundan sonraki süreçte emlakçılık mesleğini yapmak isteyenlerin zorunlu olarak emlakçılık mesleği yetki belgesi temin etmesi, en az lise mezunu olması, daha önceden iflas etmemiş olması ve konkordato ilan etmemiş olmaması gerekiyor. Bu şartları tamamen karşılamayan emlakçılar bundan sonra emlak ofisi işletemeyecekler.

Emlak sektöründe değişen kurallardan bir tanesi de emlak ofislerinin standartlarının yükseltilmesi. Yeni emlak yasasının resmen yürürlüğe girmesinin ardından başlayan süreçte emlakçılarda aranan yüksek standartlar emlak ofislerinde de aranacak.

Emlak ofislerinin işletilebilmesi için bundan sonraki süreçte;

  • Ofis alanının en az 30 metrekare büyüklüğüne sahip olması,

  • Emlakçılık dışında herhangi bir ticari faaliyet yürütülmüyor olması,

  • Emlak ofisinin teknik donanım anlamında yeterli olması,

  • Emlak ofisinde bir arşiv bölümü bulundurulması gibi zorunlu kurallar dikkate alınacak.

Yeni yasayla birlikte yapılan düzenlemeler kapsamında emlakçılık yetki belgesi almak isteyen vatandaşlar şartları karşılıyorsa başvurularını gerçekleştirdikten en çok 10 gün sonra emlakçılık mesleki yeterlilik belgelerine sahip olacaklar. Şartları karşılamayan emlakçıların ise mesleğe devam etmesi mümkün olmayacak.

Emlakçılık yetki belgesi her 5 yılda yenilenecek. Emlakçılık sektöründeki yeni standartlara uyum sağlamayan vatandaşlara belge verilmeyecek. Belgelerine sahip olduktan kuralları en çok 3 kez ihlal eden emlakçıların da yetki belgelerine el konulacak.