Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Emlak vergisi 2. taksit ödemeleri 1 Kasım’da başlıyor

Emlak vergisinde 2. taksit dönemi geldi. Emlak vergisi 2018 yılı 2. taksit ödemeleri 1 Kasım’da başlıyor. İşte emlak vergisi ile ilgili tüm detaylar…

Emlak vergisinde 2018 yılı 2. taksit dönemi ödemeleri 1 Kasım’da başlıyor. Peki emlak vergisi nasıl hesaplanır? Emlak vergisi kimler öder? Tüm bu soruların cevabı haberimizde…

KİMLER EMLAK VERGİSİ MÜKELLEFİ OLARAK KABUL EDİLİR?

Türkiye sınırları içerisinde yer alan tüm gayrimenkullerde emlak vergisi ödeniyor. Bina veya arazinin maliki varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de yoksa bina veya arazide malik gibi tasarruf edenler emlak vergisinin mükellefi olarak kabul ediliyor.

Taşınmazın değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunan Emlak vergisi senede iki eşit taksit halinde ödeniyor. Bağlı olunan ilçe belediyelerine ödenen vergi borcu, ayrıca belediyelerin hesabının bulunduğu banka şubeleri ve PTT aracılığı ile de ödenebiliyor.

EMLAK VERGİSİ TAKSİT ÖDEMELERİ

Emlak vergisinin İlk taksitleri Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödeniyor. Emlak vergisinde 2. taksit ödemeleri ise 1 Kasım'da başlıyor. Ödemeler 30 günlük süre içerisinde ay sonuna kadar gerçekleştirilebiliyor.

Ödemelerin 1 Aralık’a sarkması halinde aylık vergi cezası uygulanıyor. Söz konusu ceza, geciken her ay için yüzde 1.40 oranında hesaplanıyor.

EMLAK VERGİSİNİ KİMLER ÖDEMEZ?

Emlak vergisinde bazı muafiyetlikler yer alıyor. Büyüklüğü 200 metrekareyi geçmeyen ve tek ev sahibi olanlar dilekçe ile belediyeye müracaat ederek emlak vergisi ödemelerinden muaf olabiliyor.

Emlak vergisinden muaf olanlar şöyle sıralanıyor:

  • Hiç geliri olmayan ev hanımları ve işsizler
  • Aldıkları emekli aylığından başka geliri olmayan emekliler
  • Engelliler
  • Gaziler
  • Şehitlerin dul ve yetimleri