Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Emlak vergisi istisnasında süre uzatıldı

Emlak vergisi, Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken vergi, harç ve katılım paylarına ilişkin istisna süresi 31 Aralık 2022’ye kadar uzatıldı.

Emlak vergisi, Belediye Gelirleri Kanunu tarafından alınması gereken vergi, harç ve katılım paylarına ilişkin istisna süresinin devam etmesini içeren Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü. Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; 14 ilde büyükşehir belediyesi ve 27 ilçe kurulmasına dair kanun kapsamında tüzel kişiliği kaldırılan köylerde, emlak vergisi, Belediye Gelirleri Kanunu uyarınca alınması gereken vergi, harç ve katılım paylarına ilişkin istisna süresi 31 Aralık 2022'ye kadar devam edecek.

MUAF OLAN KİŞİLER ÖDEMELERİNİ GERİ ALABİLİR Mİ?

Emlak vergisini bilmeden ödeyen emekliler, ev hanımları, işsizler, engelliler, gaziler, şehit dul ve yetimler parayı geri alabiliyor. Bunun için söz konusu vatandaşlar belediyelere itiraz ederek, geriye dönük 5 yıllık emlak vergisini isteyebiliyor. Bu durumda olan kişilerin Vergi usul kanunu Madde 120/2'yi dayanak göstererek “düzeltme dilekçesi” vermesi gerekiyor.

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİNE NASIL BAŞVURULUR?

Emlak vergisi ödemesinden muaf olunan şartların tamamını karşılayan kişilerin, taşınmazın bağlı bulunduğu belediyeye başvuruda bulunması ve durumu yetkililere bildirmesi gerekiyor.