Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Emlak vergisi ödemeleri başlıyor

Gayrimenkul sahiplerini yakından ilgilendiren Emlak Vergisi ödemeleri 1 Mart’ta başlıyor. Tüm detaylar haberimizde…

Gayrimenkul sahiplerini yakından ilgilendiren emlak vergisi ödemeleri 1 Mart itibariyle başlıyor. Yılda iki taksit halinde alınan emlak vergisinin ilk taksit ödemesi 31 Mayıs’a kadar devam edecek. Ödemeler, gayrimenkulün yer aldığı belediyelere yapılacak.

Emlak vergisi arsa arazi bina ve meskenlerden gayrimenkulün vergi değeri üzerinden hesaplanıyor. Vergi değerini ise 4 yılda bir takdir komisyonları belirliyor. En son 2017’de belirlenen vergi değeri, 2021’e kadar geçerli olacak.

BirGün Gazetesi’nde yer alan habere göre Emlak Vergisi’nin oranları binde 1 ila binde 3 arasında değişiyor. Gayrimenkulü olan ve muafiyet şartlarını taşımayan herkes emlak vergisi ödemekle mükellef. Emlak vergisinin ilk ve ikinci taksitinin belirlenen süre içinde ödenmesi gerekiyor. Gecikme durumunda yüzde 1.40 oranında faiz uygulanıyor.

Ev hanımları, hiç geliri olmayanlar, emekli maaşıyla geçinenler, engelliler, gazi ve şehitlerin dul ve yetimleri Emlak Vergisi’nden muaf tutulabiliyor. Brüt 200 metrekareyi aşmayan tek konutlar olan bu kişiler emlak vergisi ödemiyor. Bundan yararlanabilmek için belediyeye başvuruda bulunup form doldurulması gerekiyor.