Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Emlak Vergisi ödemelerinde son günler

Emlak Vergisi ödemelerinde son gün 30 Kasım. Muaf olduğu halde ödeme yapanların geriye dönük 5 yıllık Emlak Vergisi’ni geri isteyebiliyor.

Emlak Vergisi ödemelerinde son günlere girildi. 30 Kasım’da sona erecek olan ödemeler belediyelere yapılabiliyor. İşsizler, dul ve yetimler dahil olmak üzere emekli maaşıyla geçinenler, ev hanımları, geliri olmayanlar, gazi ve şehitlerin dul ve yetimleri emlak vergisi ödemeden muaf tutuluyor.

Posta Gazetesi’nde yer alan habere göre; bilmeden Emlak Vergisi ödeyen emekliler, ev hanımları, işsizler, engelliler, gaziler, şehit dul ve yetimleri; yersiz ödemenin iadesi için belediyelere itiraz edebiliyor. Böylece geriye dönük 5 senelik Emlak Vergisi’ni isteyebiliyor. Bunun için belediyenin emlak birimine, Vergi usul kanunu Madde 120/2’yi dayanak gösterilmesi ve ‘düzeltme dilekçesi’ vermek gerekiyor.

MUTLAKA BAŞVURUN

Emlak Vergisi’nde ödeme yapmamak için evin brüt 200 metrekareyi aşmaması ve sadece bir konutun olması şart. Ancak buna rağmen vergi borcu çıkarılan ya da vergi ödeyen milyonlarca kişi bulunuyor. Vergi muafiyetinden yararlanmak için mutlaka belediyeye başvurup vergi muafiyeti formu doldurup bizzat başvuru yapmak gerekiyor.

OTURMAK GEREKMİYOR

Sıfır oranlı Emlak Vergisi için söz konusu evde bizzat oturmak da gerekli değil. Emekli maaşı dışında geliri olmayanlar, sahip olduğu meskeni kiraya verip, başka yerde kirada otursa dahi hiç vergi ödemiyor. Ancak emekli veya işsizler, kendine ait tek evini kiraya verip eşine, oğluna ya da kızına ait evde oturuyorsa vergi muafiyetinden yararlanamıyor.

GELİRİNE BAKILIYOR

Emekli vatandaşın bankada, birikimi ya da ikramiyesi sebebiyle faiz geliri varsa Emlak Vergisi ödemek zorunda. Emekliler ve ev hanımlarının 2017’de 30 bin lirayı aşan mevduat faizi, repo, döviz hesabı faizi, fon payı geliri gibi geliri varsa 2018’de sıfır oranlı Emlak Vergisi’nden faydalanamıyor. Evi dışında gayrimenkulü, örneğin arsası olan da emlak vergisi ödüyor.

BU YIL EMEKLİ OLAN ÖDER

2018’de emekli olanlar, bu yılın Emlak Vergisi’ni ödemek zorunda. Gerekli koşulları taşıyıp da belediyelere bildirimde bulunanlar emekli olduğu tarihi izleyen yıldan (2019) itibaren sahip olduğu tek konut sebebiyle vergi ödemeyecek. 2017 yılında emekli olanlar ise bu yıldan itibaren vergi ödemekten muaf tutuluyor.

ENGELLİ KİMLİĞİYLE

Engellilerin tek meskenleri için Emlak Vergisi’ni ödememeleri için, engelli olduklarını belgelemesi yeterli oluyor. Bunun için engelli kimlik kartının fotokopisiyle dolduracakları formu belediyeye vermeleri gerekiyor.

EĞER MUAF DEĞİLSENİZ...

Emlak Vergisi’nden muaf olmayanların söz konusu ödemeyi zamanında yapması gerekiyor. Aksi durumda ödenmeyen vergi için her ay yüzde 1.40 oranında faiz işletiliyor. Bu bilgiler bankacılık işlemlerinde karşınıza çıkabiliyor.