Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Emlak vergisi ödemesi geri alınabilir

Emekliler, yaşadıkları evleri için emlak vergisinden muaf tutuluyor. Emekli olduğu halde ödeme yapanlar bunu geri alabilir. İşte detaylar…

Emekli vatandaşlar yaşadıkları kendi evleri için emlak vergisinden muaf tutuluyor. Milliyet gazetesinden Mithat Yurdakul, on binlerce kişiyi ilgilendiren çok önemli emlak vergisi muafiyet şartlarını kaleme aldı.
Emekliler, yaşadıkları kendi evleri için emlak vergisi ödemiyor. Düzenlemeden haberi olmayan emekliler için ödedikleri vergileri geri almak da mümkün. Emekliler son 5 yıl içinde ödedikleri emlak vergisi ile ilgili iade talebinde bulunabiliyor.
SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri, brüt 200 metrekareyi aşmayan tek daireleri için emlak vergisinden muaf tutulacak.

Başka kimler yararlanıyor?

Vergiden muaf tutulanlar; dul ve yetimler, ev hanımları, gaziler ve şehit yakınları ile engellilerden de sahip oldukları ve oturdukları tek konut için emlak vergisinden muaf durumdalar.

Yararlanmak için ne yapmak lazım?

Öncelikle başvuru olmadan muafiyet sağlanamıyor. Emekli vatandaşlar, belediyeye bir dilekçe vererek emlak vergisinden muafiyet kazanıyor. Belediyeye başvuruda bulunacak emekli vatandaşlar; maaştan başka gelirleri olmadığına dair belgeleri de belediyeye bildirmeliler. Şartlara uyulduğu halde son 5 yıl için ödedikleri emlak vergisi için iade talebinde bulunabiliyorlar.