Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Emlak vergisinde ilk taksit dönemi 1 Mart’ta başlıyor

2019’a ait emlak vergisinde ilk taksit dönemi 1 Mart’ta başlıyor. Son ödeme tarihi ise 31 Mayıs. Zamanında ödenmeyen emlak vergisi için faiz uygulanıyor.

Gayrimenkul sahiplerini yakından ilgilendiren Emlak Vergisi’nin 2019 yılına ait birinci taksit ödemeleri 1 Mart’ta başlayacak. Ödemeler 31 Mayıs’a kadar devam edecek.

Posta Gazetesi’nden Meltem Kaya’nın haberine göre; Emlak Vergisi bina, arsa ve araziler için ödeniyor. Gayrimenkulünü elden çıkarmayanlar ve geçen yıl gayrimenkul alanlar Emlak Vergisi ödeyecek.

Peki Emlak Vergisi nasıl ve neye göre hesaplanıyor? Emlak Vergisi ödemeleri nereye yapılıyor? Emlak Vergisi’nden muaf mısınız? İşte cevabı…

EMLAK DEĞERİ ÜZERİNDEN HESAPLANIYOR

Emlak değerleri takdir komisyonları tarafından dört yılda bir yeniden belirleniyor. En son 2017 yılında tespiti yapılan değerler 2021 yılına kadar geçerli olacak. Yeniden değerleme oranı, 2019 yılı için yüzde 23.73 olarak belirlendi. 2019 yılında ödenmesi gereken tutar, yeniden değerleme oranının yarısı olan (yüzde 23.73/2) yüzde 11.86 artırılması suretiyle bulunacak.

BÜYÜKŞEHİRDE BİNDE 2

Mesela, komisyon söz konusu gayrimenkulün rayiç bedelini 100 bin TL olarak belirlediyse, ara yıllarda bu değere yeniden değerleme oranının yarısı ekleniyor. Ortaya çıkan rakamın üzerine gayrimenkulün türüne göre belirlenen oranlar ekleniyor. Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2, büyükşehir sınırlarında bulunmayan yerlerde ise binde 1 üzerinden hesaplanıyor.

KİMLER EMLAK VERGİSİNDEN MUAF?

Ev hanımlar, hiç geliri olmayanlar, emekli maaşıyla geçinenler, engelliler, gazi ve şehitlerin dul ve yetimleri Emlak Vergisi’nden muaf olabiliyor. Söz konusu bu kişiler brüt 200 metrekareyi aşmayan tek konutları için emlak vergisinden muaf sayılıyor.

Ancak buna rağmen vergi borcu çıkan ya da vergi ödeyen vatandaşlar var. Bu muafiyetten yararlanmak için ilgili belediyeye başvuruda bulunup form doldurulması gerekiyor. Yanlışlıkla yapılan ödemeler beş yıl öncesine kadar geri alınabiliyor.

34 BİN TL ŞARTI

Bankada birikimi veya ikramiyesi nedeniyle faiz geliri olan emekliler vergiye tabi tutuluyor. Emekliler ve ev hanımlarının 2018’de 34 bin TL’yi aşan mevduat faizi, repo, döviz hesabı faizi, fon payı gibi geliri varsa 2019’da emlak vergisinden muaf olamıyor. Evi dışında gayrimenkulü olanlar da Emlak Vergisi’ne tabi tutuluyor.

GECİKMENİN CEZASI VAR

Bir gayrimenkulü bulunan veya muafiyet şartlarını taşımayan herkes Emlak Vergisi ödemeye tabi tutuluyor. Emlak Vergisi’nin ilk ve ikinci taksitinin mutlaka belirlenen süre içinde ödenmesi gerekiyor. Aksi durumunda ise yüzde 1.40 oranında faiz uygulanıyor.