Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Emlakçı komisyonlarına sınır!

Yeni emlakçılık yasasının resmen açıklanmasıyla emlak komisyonlarına da sınır getirildi.

Devlet tarafından başlatılan konut seferberliği kapsamında tüketicinin alımlarını kolaylaştırmak ve konut sektörünü yeniden canlandırmak için atılan adımlara bir yenisi daha eklendi. Yeni emlakçılık yasasının resmen yürürlüğe girmesiyle birlikte emlak işlerinden alım satım komisyonları yüzde 4’e sabitlendi.

Emlakçılar bundan sonraki süreçte sattıkları konutun sözleşmede yer alan bedelin yüzde 4’ten daha fazlasını komisyon olarak alamayacak. Emlakçıya hizmet bedeli olarak en çok yüzde 4 pay gidecek. Bununla birlikte konut kiralama hizmetlerinde de emlakçının alacağı pat bir aylık kira ödemesinden fazla tutulamayacak.

Dünden itibaren emlakçılık sektöründe yepyeni bir dönem başladı. Gayrimenkul ticaretine ilişkin yönetmelikle mesleki kurallar, işletmelerde aranan koşullar da belli oldu. Bundan sonraki süreçte emlakçılık yetki belgesine sahip olmayan kişiler emlakçılık mesleğini yapamayacak. Yetki belgesi alabilmek için de en az lise mezunu olmak, iflas yaşamamış olmak ve konkordato ilan etmemiş olmak gerekiyor. Bu şartlardan birine uymayan emlakçılara yetki belgesi verilmeyecek. Bu şartları karşılayan emlakçılara da başvuru yaptıkları takdirde en geç 10 gün emlakçılık yetki belgeleri teslim edilecek.

Emlak danışmanlığı için getirilen mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğunun dışında çalışma alanlarının da en 30 metrekare büyüklüğünde olması, teknik donatılara sahip olması ve arşiv bölümünün yer alması gerekecek. Emlakçılık ofisleri bundan sonraki süreçte başka bir ticari alanda faaliyet gösteremeyecek. Emlakçı tarafından verilen hizmetin sonucunda alıcı- satıcı ve kiracı-kiralayan ile işletme arasında sözleşme yapılacak.

Emlakçılar ve vatandaşların gayrimenkul değer alım-satımı ve kiralamasında en büyük sorunlarından biri olarak da kayıt dışı emlakçılar olarak biliniyor. Bu konut hakkında konuşan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, "Asıl sorunumuz komisyonlar değil. Bizim adımızı kötüye çıkaran, vergi kaçıran büyük bir kayıt dışı var. Cezai yaptırımlar da istiyoruz" dedi.