Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detay
Büyükyalı İstanbul
7 Ay Sonra Teslim
Büyükyalı İstanbul İstanbul Avrupa / Zeytinburnu Proje Detay
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detay
Nef Ortayaka
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Ortayaka İstanbul Avrupa / Eyüp Proje Detay

Emlakçı komisyonunda üst sınır yüzde 4'e düşürüldü

Yapılan yeni düzenlemeler ile birlikte emlakta konut bedelinin yüzde 4’ünden fazlası komisyon olarak alınmayacak.

Emlak sektöründe birçok yeni düzenlemeye gidildi. Yeni Emlak Yasası’nın resmen uygulamaya girmesiyle birlikte emlakçılık mesleğinde yepyeni bir döneme girilmiş oldu. Bundan sonra mesleki yeterlilik belgesi ile görev yapacak olan emlakçıların ofisleri de bir standarda oturtuldu.

Ancak düzenlemeler bunlarla sınırlı değil! Yapılan önemli düzenlemelerden bir tanesi de emlakçı komisyonlarının iki puan düşürülmesi oldu.
Yüzde 6 olan emlakçı komisyonu sınırı yüzde 4 seviyesine düşürüldü. Yani bundan sonraki süreçte 500 bin TL konut satın alan bir vatandaş emlakçı komisyonu olarak eskiden ödediği tutardan 10 bin TL daha az ödeyecek.

Yeni Emlak Yasası’na göre emlakçılar tüketiciden emlak alım satım hizmetleri için sözleşmede yer verilen konut bedelinin yüzde 4’ünden daha fazlasını komisyon olarak alamayacak. Konut alım satım işlemleri hizmet bedeli olarak toplam konut bedelinin en çok yüzde 4’ünü alabilecek olan emlakçılar konut kiralama işlemleri hizmeti için de tüketici tarafından kiralanan konutun bir aylık ücretinden daha fazlasını komisyon olarak alamayacaklar.

Konut sektöründe yapılan teşviklerin son halkası olarak görülen emlakçı komisyonlarının düşürülmesi ile konut satın alımlarında artış yaşanması ve emlak sektöründe komisyon ödemelerinden dolayı ortaya çıkan anlaşmazlıkların engellenmesi hedefleniyor. Bu süreçte emlakçılık mesleğinin de kaybettiği saygınlığı kazanması bekleniyor.

Konut sektöründe stokların eritilebilmesi için atılan en son adım olarak görülen emlak komisyonlarının yüzde 6’dan yüzde 4’e düşürülmesi ile birlikte tüketicinin cebinden daha az para çıkacak. Böylece konut alımları da artış gösterecek.